Stabilné euro je v záujme Číny aj sveta

BERLÍN 27. mája (WEBNOVINY) – Stabilita eura je v najlepšom záujme Číny aj celého sveta. Povedal to v nedeľu čínsky premiér Li Kche-čchiang na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Obaja tiež podporili voľný obchod a vyzvali na ukončenie hroziacich obchodných sporov.

„Stáli sme pri Európe počas krízy a dúfame, že Európska únia dokáže prekonať tieto menové ťažkosti. Dúfame, že eurozóna si udrží stabilitu. Už v minulosti som povedal, že Čína je pripravená pomôcť. Je to vzájomne prospešné. Ak Európa prosperuje, je to dobré pre Európu, ako aj pre rozvoj Číny. A to je dobré pre celý svet,“ povedal novinárom Li.

Merkelová vyhlásila, že Berlín spraví všetko pre to, aby sa v súčasnosti hroziace obchodné spory nevyhrocovali. „Nemyslíme si, že spor nám pomôže. Nemecko urobí všetko pre to, aby sa nezaviedlo trvalé dovozné clo a pokúsime sa veci vyjasniť čo najrýchlejšie,“ prisľúbila nemecká kancelárka.

EÚ obviňuje Čínu z dumpovania cien solárnych panelov a telekomunikačnej techniky a vytláčania európskych výrobcov z trhu. Peking to však ostro odmieta a pohrozil odvetnými opatreniami, ak Brusel spor ponesie až pred Svetovú obchodnú organizáciu. Cieľom návštevy čínskeho premiéra Li v Európe je podľa jeho slov prehĺbenie bilaterálnej spolupráce s Nemeckom a EÚ. Únia je pritom najvýznamnejším obchodným partnerom Číny a pre Európu je Čína druhou hneď po USA. Čínski výrobcovia do EÚ v minulom roku vyviezli tovar a služby za 290 mld. eur, opačným smerom pretieklo 144 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...