Standard & Poor’s potvrdila hodnotenie Írska

LONDÝN 11. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v piatok potvrdila hodnotenie Írska.

Dlhodobý úverový rating krajiny ponechala na stupni BBB+ a rating krátkodobých záväzkov na úrovni A-2. Výhľad ratingov je negatívny. Agentúra konštatovala, že krajina dosiahla významný pokrok pri ozdravovaní svojich verejných financií a zlepšil sa aj výhľad tamojšej ekonomiky.

Výrazné riziko však predstavuje závislosť hospodárskeho zotavenia na exporte. Plnenie podmienok dohody o medzinárodnom úverovom programe, ktorý krajina čerpá od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF), predstavuje pre krajinu naďalej výzvu. Negatívny výhľad ratingov odráža vysoké náklady na obsluhu verejného dlhu a neistý výhľad rastu domácej ekonomiky.

Agentúra S&P predtým v piatok informovala, že rating Írska by sa mal počas roku 2013 udržať v investičnom pásme, a to aj napriek negatívnemu výhľadu. Dublin vykonal tento týždeň veľký krok k ukončeniu medzinárodného úverového programu tým, že úspešne predal päťročné dlhopisy za 2,5 mld. eur v emisii, ktorá ukázala ochotu investorov opäť Írsku požičiavať.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...