Standard & Poor’s potvrdila rating maďarskej OTP Bank

20.12.2012

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) potvrdila v stredu dlhodobý a krátkodobý rating záväzkov maďarskej banky OTP Bank a jej kľúčovej hypotekárnej divízie na stupni BB/B so stabilným výhľadom.

S&P však znížila banke samostatný úverový profil na BB zo stupňa BB+. Potvrdenie ratingu odzrkadľuje názor agentúry, že banka má lepšiu diverzifikáciu podnikania a geografickú pozíciu, než jej domáci konkurenti, a to obzvlášť ziskové aktivity v regióne strednej a východnej Európy a Rusku, ktoré jej umožnili udržať si silnú prevádzkovú výkonnosť aj napriek pokračujúcemu rastu nesplácaných úverov v Maďarsku.

Zníženie samostatného úverového profilu banky odzrkadľuje vyššie ekonomické riziká v Maďarsku, kde má OTP polovicu svojich aktív. Agentúra verí, že na banku bude aj naďalej negatívne vplývať zhoršujúca sa domáca ekonomika a úverová dôveryhodnosť. Banka totiž drží značné množstvo vládnych dlhopisov a poskytuje úvery verejnému sektoru ako napríklad obciam. Agentúra pridelila OTP Bank stabilný výhľad, pretože predpokladá, že jej finančný profil sa počas nasledujúcich dvanásť mesiacov príliš nezmení.

OTP Banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od februára 1992, vtedy ešte pod názvom Investičná a rozvojová banka. Maďarská OTP Bank sa stala majoritným vlastníkom OTP Banky Slovensko v apríli 2002.