Standard & Poor’s pripustila, že rating Grécka môže klesnúť

10.5.2012

NEW YORK 10. mája (WEBNOVINY) – Agentúra Standard & Poor’s sa vo štvrtok vyjadrila, že rating Grécka, ktorý je na úrovni dolného špekulatívneho pásma, by opäť mohol klesnúť, ak by výsledkom turbulentnej politickej situácie v krajine bola strata podpory zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF) a eurozóny.

Ak grécka politika alebo grécke politické zámery budú v spore s programom zahraničnej pomoci a jeho cieľmi, a MMF a eurozóna prestanú krajinu podporovať, v tom prípade by sme opäť smerovali k zníženiu ratingu, povedal na brífingu Marko Mrsnik, analytik Standard & Poor‘ pre ratingy krajín. V súčasnosti má Grécko od Standard & Poor’s hodnotenie úverovej spoľahlivosti na stupni CCC.

Väčšina Grékov počas nedeľňajších volieb dala hlas stranám, ktoré odmietajú balík núdzových úverov od EÚ a MMF v sume 130 miliárd eur, pretože jeho podmienkou sú rozsiahle škrty vo výdavkoch gréckej vlády.

Vysokopostavení predstavitelia EÚ vo štvrtok konštatovali, že členské krajiny eurozóny si neželajú, aby Grécko z Európskej menovej únie odišlo.

Od agentúry Moody’s má Grécko v súčasnosti rating na nižšej úrovni ako od S&P, a to na stupni C. Agentúra Fitch však úverovú spoľahlivosť Atén hodnotí známkou B- so stabilným výhľadom, čiže o dva stupne lepšie ako S&P.