Standard & Poor’s znížila rating Španielska o dva stupne

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) znížila vo štvrtok dlhodobý rating Španielska o dva stupne na BBB+ z úrovne A a pridelila mu negatívny výhľad.

Zároveň tiež znížila krajine krátkodobý rating na A-2 zo stupňa A-1.

Agentúra totiž očakáva, že rozpočtový deficit krajiny sa bude v dôsledku poklesu ekonomiky prehlbovať.

Negatívny výhľad ratingu odzrkadľuje očakávania agentúry, že vláda bude musieť poskytnúť finančnú pomoc svojmu bankovému sektoru.

Ďalšia ratingová agentúra Moody’s Investors Service eviduje rating Španielska na stupni A3, teda o stupeň vyššie než S&P, a agentúra Fitch Ratings hodnotí úverovú spoľahlivosť Španielska stupňom A.

„Myslíme si, že riziká pre fiškálny vývoj a flexibilitu sa zvyšujú,“ uviedla ratingová agentúra vo svojom stanovisku.

„Podľa nášho revidovaného základného makroekonomického scenára očakávame, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny oslabí v tomto roku o 1,5 % a o 0,5 % v nasledujúcom roku. V predchádzajúcej prognóze sme počítali s tohtoročným rastom o 0,3 % a s expanziou na úrovni 1 % v roku 2013,“ dodala S&P.

Rast španielskej ekonomiky bude podľa agentúry brzdiť implementácia konsolidačného plánu vlády, klesajúce disponibilné príjmy, znižovanie investícií v súkromnom sektore a neistý výhľad pre zahraničný dopyt zo strany kľúčových obchodných partnerov Španielska.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...