Štát dal Sociálnej poisťovni tento rok už 445 miliónov eur

4.5.2012

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Výdavky Sociálnej poisťovne (SP) za prvé tri mesiace tohto roka prevýšili jej príjmy o vyše 24 mil. eur. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ poisťovne Ľuboš Lopatka.

„Je obvyklé, že v prvom kvartáli je nižší výber poistného, kumulácia výberu je najmä ku koncu roka,“ povedal.

Vývoj hospodárenia je však podľa neho lepší, ako predpokladá rozpočet poisťovne na tento rok. Príjmy poisťovne boli v prvom kvartáli na úrovni vyše 1,59 mld. eur a výdavky takmer 1,62 mld. eur. Zo štátneho rozpočtu poisťovňa za prvé tri mesiace dostala 445 mil. eur.

„Úspešnosť výberu poistného nie je taká ako minulý rok, nakoľko minulý rok bol výnimočný tým, že sme inkasovali pohľadávky, ktoré historicky neboli vyberané,“ povedal Lopatka.

Vlani podľa neho dosahovala úspešnosť výberu poistného 104,9 %, v tomto roku si poisťovňa kladie za cieľ úspešnosť na úrovni 99 %. Za január až marec tohto roka bol pritom podľa Lopatku oproti rovnakému obdobiu vlaňajška vyšší výber poistného o 60 mil. eur.

Predbežné údaje za apríl podľa neho ukazujú, že výber poistného za štyri mesiace by mohol byť oproti minulému roku lepší o 80 mil. eur. Pohľadávky poisťovňa v súčasnosti eviduje v sume približne 600 mil. eur.

Šéf poisťovne tiež informoval o tom, že rezort financií začiatkom mája odsúhlasil pre Sociálnu poisťovňu nenávratný finančný príspevok 34 mil. eur na elektronizáciu služieb poisťovne. Ide o projekt, vďaka ktorému má poisťovňa prejsť výraznou zmenou.

„Chceme, aby sa maximálne využívali údaje, ktoré o občanovi sú v jeho životných situáciách v rámci celej verejnej správy,“ povedal Lopatka. Občan podľa neho nebude musieť do poisťovne prinášať doklady, ktoré už majú k dispozícii iné úrady.

Sociálnu poisťovňu má naďalej riadiť Lopatka

Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľuboš Lopatka, ktorého do funkcie vymenovala vláda Ivety Radičovej, zostáva na svojom poste aj po nástupe vlády Roberta Fica.

„Nemôžem povedať, čo bude o pol roka, o rok, o dva, o tri, ale momentálne sa žiadna zmena nechystá,“ povedal Lopatka na piatkovej tlačovej besede. Ako ďalej uviedol, stretol sa s ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom a ich spoločnú diskusiu hodnotí ako korektnú. „Nevnímam v tom politiku. Snažíme sa o to, aby sme si robili svoju prácu,“ povedal o súčasnom vedení poisťovne. Podľa Lopatku sú Sociálna poisťovňa a politika dve nezlučiteľné veci. „Samotný výkon zákona nemá nič spoločné s politikou,“ dodal Lopatka.

Bývalá vláda schválila vymenovanie Ľuboša Lopatku do funkcie šéfa Sociálnej poisťovne v septembri 2010. Predtým pôsobil ako regionálny riaditeľ pre strednú Európu spoločnosti Mettsä Tissue.

Bývalý minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál navrhoval, aby vláda Lopatkovi za výsledky jeho práce na poste šéfa SP priznala odmenu takmer 55,4 tisíc eur. Kabinet Ivety Radičovej však nakoniec o takomto návrhu nerokoval. Bývalá premiérka pritom označila navrhovanú odmenu pre Lopatku za neprimerane vysokú.

Lopatka vo funkcii šéfa poisťovne nahradil Dušana Muňka (Smer-SD), ktorého vláda Ivety Radičovej z tejto pozície odvolala koncom augusta 2010. Ako vtedy po rokovaní vlády informovala premiérka Iveta Radičová, dôvody na odvolanie Muňka boli také závažné, že sa nimi bude zaoberať Úrad boja proti korupcii. Podľa nej by malo ísť o závažné porušenie zákonov v oblasti hospodárenia Sociálnej poisťovne.