Štát dlží ŽSR za posledné roky desiatky miliónov eur

21.10.2013

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Štát má voči Železniciam Slovenskej republiky (ŽSR) záväzok z minulých rokov vo výške 73,75 mil. eur. Ide o nekrytú stratu, ktorej výšku uznal protokol o vyhodnotení plnenia Zmluvy o prevádzkovaní železničnej infraštruktúry medzi ministerstvom dopravy a ŽSR.

„V tejto chvíli nie sú v rozpočte disponibilné zdroje na úhradu tohto záväzku,“ informovala agentúru SITA vedúca oddelenia pre vzťahy s verejnosťou na ministerstve dopravy Gabriela Jarošová.

Rezort dopravy má poskytnúť ŽSR v budúcom roku na základe Zmluvy o prevádzkovaní železničnej infraštruktúry celkom 272,5 mil. eur. V rámci návrhu rozpočtu na rok 2014 majú výdavky na úhradu fixných nákladov štátnemu manažérovi železničnej infraštruktúry dosiahnuť 250 mil. eur.

Zvyšných 22,5 mil. eur je kompenzácia finančných dopadov vyplývajúcich zo zníženia poplatku za prístup k železničnej infraštruktúre pre železničných nákladných dopravcov, a to v súlade s rozhodnutím vlády z 10. júla tohto roka o návrhu opatrení na konsolidáciu železničnej nákladnej dopravy SR.

V tomto roku majú ŽSR dostať od štátu 260 mil. eur. „Uvedené finančné prostriedky poskytuje ministerstvo dopravy v súlade so Zmluvou o prevádzkovaní železničnej infraštruktúry na roky 2011 až 2013. K 30. septembru 2013 boli ŽSR poskytnuté finančné prostriedky vo výške 195 mil. eur,“ dodala Jarošová.

Železnice Slovenskej republiky vznikli 1. januára 1993 rozhodnutím vlády SR o zriadení štátneho podniku. Od 1. januára 2002 sa na základe projektu transformácie a reštrukturalizácie rozdelili na dva samostatné subjekty – ŽSR a Železničnú spoločnosť, a.s. Od roku 2005 sa Železničná spoločnosť rozdelila na Železničnú spoločnosť Slovensko, a.s. a Železničnú spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. ŽSR majú základné imanie 800,17 mil. eur, spravujú a prevádzkujú železničnú infraštruktúru, vrátane tratí a staníc. Ku koncu roka 2012 spravovali 3 631 kilometrov tratí a z toho prevádzkovali 3 600 kilometrov tratí.