Štát dostane od košickej teplárne 630-tisíc eur

29.4.2012

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Štátna pokladnica si prilepší vďaka hospodáreniu spoločnosti Tepláreň Košice, a.s. (TEKO) o takmer 630 tisíc eur.

Toľko prostriedkov dostane jediný akcionár košickej teplárne, Fond národného majetku SR (FNM), vo forme dividend z vlaňajšieho zisku.

Ten bol na úrovni 766,5 tisíc eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o takmer 46 %. Piatkové valné zhromaždenie teplárenskej spoločnosti okrem výšky dividendy schválilo aj vklad vo výške 60 tisíc eur do sociálneho fondu, ako aj nevyplatenie tantiém pre členov predstavenstva a dozornej rady.

Ako uviedol šéf košickej teplárne Miroslav Nosál, po období viacerých manažérskych zmien minulý rok bol rokom stabilizácie.

V júli 2011 spoločnosť okrem iného zaviedla elektronické aukcie, vďaka ktorým do konca roka oproti vstupným ponukám ušetrila viac ako 2,2 mil. eur.

„Rok 2011 bol náročný aj vzhľadom na prebiehajúcu strategickú rekonštrukciu kotlov. Naši zamestnanci a dodávatelia usilovne pracujú na dokončení oboch projektov v súlade s harmonogramom a rozpočtom,“ dodal Nosál. Ukončenie rekonštrukcie a testovacia prevádzka sú plánované na posledný kvartál tohto roka.

Tepláreň Košice patrí medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla vo forme horúcej vody a pary v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku.

V súčasnosti v Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 618 megawattov a inštalovanom elektrickom výkone 121 megawattov. Okrem tepla spoločnosť vyrába aj elektrickú energiu a poskytuje podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy.

Približne 72 % tepla odoberá mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo, s.r.o. Košice, ktorá zásobuje väčšinu košických domácností. Z celkových ročných dodávok tepla tvoria približne 66 % domácnosti a 34 % ostatní odberatelia. Jediným vlastníkom košickej teplárne je štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR.