Štát núti ľudí nepracovať, tvrdí exminister Mihál

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Vláda podľa poslanca NR SR Jozefa Mihála (SaS) pre zlé zákony núti ľudí, aby sa vyhýbali pracovnej aktivite.

Ako príklad uviedol ženy na rodičovskej dovolenke, ktoré budú mať pri nepracovaní vyšší dôchodok, ako keby pracovali napríklad na dohodu za nízku sumu.

Ako upozornil na piatkovej tlačovej besede, štát za nepracujúce matky na rodičovskej dovolenke platí dôchodkové poistenie zo sumy 471 eur. „Ak však bude mamička pracovať na dohodu napríklad za 100 eur, štát za ňu prestáva platiť dôchodkové poistenie, čo pre ňu znamená nižší dôchodok,“ upozornil exminister práce.

Ak si žena si sporí na dôchodok v druhom pilieri, bude to pre ňu podľa Mihála znamenať stratu na jej osobnom dôchodkovom účte za jeden rok v sume 226,32 eura, ktoré by jej inak pribudli. Ak nie je sporiteľkou v druhom pilieri, premietne sa to v znížení nároku na starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne približne o 5,5 eura za každý rok.

Mihál preto do parlamentu predložil návrh, aby štát platil dôchodkové poistenie aj za tie matky na rodičovskej dovolenke, ktoré popri poberaní rodičovského príspevku pracujú.

Predseda SaS Richard Sulík upozornil na to, že nezamestnanosť na Slovensku vzrástla na 14,4 % aj pre zlé rozhodnutia vlády Roberta Fica. Ako uviedol, vo svete je kríza a rozhodnutia strany Smer-SD tento stav ešte viac zhoršujú. „Žiaľ, nezamestnanosť bude ďalej rásť,“ dodal.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...