Štát ponúka zvýšenie platov o percento, odborári nesúhlasia

7.10.2013

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Predstavitelia štátu sa zatiaľ so zástupcami zamestnancov na konkrétnom percente, o ktoré by sa mali v budúcom roku zvýšiť platy zamestnancov štátnej a verejnej správy, nedohodli.

Ako uviedol štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš, odborárom navrhli jednopercentný nárast mzdových taríf na rok 2014. Takéto navýšenie by si vyžiadalo 45 mil. eur.

Zástupcovia zamestnancov však túto ponuku neakceptovali, podľa vyjadrenia hovorkyne Konfederácie odborových zväzov SR Martiny Nemethovej požadujú zvýšenie o 4,2 percenta.

Rokovania o navýšení platov majú pokračovať až do uzatvorenia rozpočtu. Najbližšie kolo vyjednávaní si obe strany dohodli na pondelok podvečer. Počas jedného dňa tak pôjde už o druhé rokovanie. „Keďže naším záujmom je urobiť všetko preto, aby sme sa predsa len dohodli na podpise kolektívnych zmlúv, aby sme udržali sociálny zmier aj pre rok 2014, tak sme sa dohodli, že dnes (pondelok, pozn. red.) sa zídeme ešte večer. Medzitým my ako vyjednávači za štát budeme rokovať teraz na najvyššej vládnej úrovni o tom, či je teda možné ešte ponúknuť predsa len ďalšie zvýšenie, teda nezostať na tom jednom percente,“ uviedol Ondruš.

Na navýšení platov sa chcú podľa slov štátneho tajomníka rezortu práce dohodnúť ešte tento týždeň, nakoľko to bude mať dopad na štátny rozpočet, o ďalších požiadavkách kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa budú ďalej rokovať. Ak sa predstavitelia štátu so zástupcami zamestnancov nedohodnú, na rad by mohol prísť sprostredkovateľ či rozhodca.