Štát sa vyrovná so súkromníkmi, vraj jedna poisťovňa stačí

30.6.2012

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Štát sa bude musieť vyrovnať so súkromnými zdravotnými poisťovňami, pričom riešením by mohla byť jedna zdravotná poisťovňa.

Povedal to v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy predseda vlády Robert Fico.

„Ak existujú demokratické spôsoby, ako zriadiť jednu zdravotnú poisťovňu, nemám s tým problém,“ uviedol premiér.

Nepáči sa mu, že v čase, keď štát hľadá zdroje na platy sestier a lekárov, majú majitelia súkromných zdravotných poisťovní vysoké zisky. „My hľadáme 50 miliónov eur pre sestry a lekárov a niekto, kto je majiteľom súkromnej zdravotnej poisťovne, si odkrojí z verejných financií 30, 40 alebo 50 miliónov eur,“ povedal.

Podľa neho je takéto správanie neakceptovateľné. „Začíname strácať trpezlivosť,“ dodal. Podľa Fica by pri vytvorení jednej poisťovne nešlo o násilné vyvlastnenie. „Existuje možnosť odkúpenia podielov, treba s nimi rokovať,“ vysvetlil.

Premiér sa hnevá na plynárov

V relácii premiér tiež vyjadril protest proti správaniu sa francúzskych a nemeckých akcionárov SPP, ktorí navrhli zvýšiť ceny plynu pre domácnosti o 17 percent.

„Pánom z Nemecka a Francúzska, ktorí sú vo vedení podniku, by som chcel povedať, že Slovensko nie je kolónia,“ hovoril.

Fico si myslí, že je najvyšší čas, aby predali svoj podiel v SPP.

Slovensko musí byť súčasťou jadra

V súvislosti s posledným summitom v Bruseli Robert Fico hovoril aj o vyššej integrácii a dôležitosti eura pre Slovensko.

Skutočnosť, že sa Európska únia viac integruje, podľa neho Slovensku nevadí, naopak, vidí v nej riešenie súčasných problémov. „Problém nie je v eure, ale v tom, že máme málo integrácie,“ uviedol.

Tvrdil, že Slovensko nemá inú alternatívu, ako byť súčasťou jadra eurozóny. Návrat ku korune by podľa neho znamenal 40-percentné znehodnotenie starej meny. Takýto scenár podľa neho však nenastane. „Ak Európa vyrieši problém dlhovej krízy, tak ho vyrieši naveky,“ dodal.