Štát si prilepší, na daniach a odvodoch vyberie viac

26.9.2013

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Daňové a odvodové príjmy by mali byť v tomto roku o 132 mil. eur vyššie, ako odhadol rezort financií vo svojej prognóze z júna tohto roku.

Uviedol to minister financií Peter Kažimír na štvrtkovej tlačovej konferencii k septembrovej prognóze daňových a odvodových príjmov verejnej správy, ktorú vypracoval Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií. K najvýraznejšiemu zvýšeniu prognózy podľa Kažimíra prispel makroekonomický vývoj a zlepšenie výberu dane z pridanej hodnoty (DPH).

Rezort financií očakáva vyššie daňové príjmy aj v nasledujúcich troch rokoch. Na nasledujúci rok bola daňová prognóza navýšená o 127 mil. eur a o 134 mil. eur v roku 2015. V roku 2016 ministerstvo financií očakáva zmenu len o 5 mil. eur. Podľa IFP sú zmeny odhadu príjmu daní a odvodov ovplyvnené novou makroekonomickou prognózou.

„Kým v rokoch 2013 – 15 v prognóze prevláda vplyv aktuálneho pozitívneho vývoja v eurozóne, zvýšenia domáceho dopytu a vyššieho rastu miezd, v roku 2016 preváži protivietor z výraznejšej konsolidácie verejných financií,“ uvádza v zverejnenej prognóze IFP.

Ešte stále je čo robiť

Najvýznamnejšiu zmenu oproti júnovej prognóze rezort financií očakáva pri výbere DPH.

„Okrem toho, že ekonomika Slovenska bude rásť rýchlejšie, ako sme očakávali, darí sa nám aj bojovať s daňovými únikmi. Odhadovaný výnos DPH na tento rok v tejto prognóze sa zvyšuje o 100 mil. eur a z toho až dve tretiny tvorí vyššia úspešnosť výberu. Naša krížová výprava proti daňovým únikom prináša svoje úspechy,“ uviedol Kažimír.

Opozičné KDH na jednej strane oceňuje lepší výber dane z pridanej hodnoty, na druhej strane ministrovi financií odkazuje, že ešte stále má v tomto smere čo robiť.

„Je dobré, že Smeru sa podarilo mierne znížiť úniky z DPH, ktoré za jeho súčasnej vlády narástli na historické maximum. Žiaľ, ešte stále sú vyššie ako v roku 2011 a vyzerá to tak, že sa štátu ani nepodarí dosiahnuť rozpočtový cieľ na tento rok,“ uviedol v reakcii na zverejnenú prognózu podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Inštitút zvýšil odhad výnosu spotrebnej dane z minerálnych olejov najmä z dôvodu lepšieho plnenia tejto spotrebnej dane, a to aj napriek dlhodobému trendu znižujúcej sa spotreby automobilov. Za očakávaniami však podľa IFP mierne zaostáva plnenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov.

„Finančná správa SR a distribútori tabakových výrobkov majú podozrenie, že od konca minulého roku dochádza k výraznejšej substitúcii v správaní spotrebiteľov predovšetkým lacnejších cigariet smerom k balenému tabaku a k alternatívnym tabakovým výrobkom,“ dodáva IFP.

Daňová prognóza sa menila tretíkrát

K zníženiu prognózy na roky 2013 – 2016 oproti júnu pristúpil IFP pri dani z príjmov právnických osôb (DPPO). Hlavným dôvodom je podľa IFP vyšší očakávaný pokles ziskovosti podnikov v roku 2013.

„Výber DPPO v tomto roku by mal medziročne vzrásť o 6 % pri zvýšenej sadzbe, čo zodpovedá poklesu základu dane o 12 %. Menšia časť poklesu základu dane je spôsobená konsolidačnými opatreniami,“ uvádza IFP.

Priebežné plnenie sociálnych a zdravotných odvodov bolo v prvých siedmich mesiacoch tohto roka pozitívnejšie, ako IFP pôvodne očakával. Dôvodom lepšieho plnenia je podľa IFP pozitívnejší vplyv zmien v oblasti zavedenia odvodov z dohôd.

„Na základe aktualizovaných prepočtov predpokladáme, že vplyv zavedenia odvodov na príjmy z dohôd bude o asi 65 mil. vyšší,“ dodáva IFP.

Daňová prognóza sa v tomto roku menila tretíkrát. Ministerstvo financií už začiatkom februára informovalo, že spomalenie hospodárskeho rastu v porovnaní s prognózou, na ktorej je postavený schválený rozpočet, bude znamenať nižšie príjmy z daní a odvodov v sume 361 mil. eur. Koncom júna ministerstvo avizovalo ďalší výpadok daňových a odvodových príjmov vo výške takmer 350 mil. eur.