Štát údajne pripravuje novú eurobondovú emisiu

6.11.2012

KURZ:

(1 EUR = 1,2777 USD)BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Slovensko si pripravuje pôdu na novú emisiu eurobondov.

Ako informovala agentúra Reuters, krajina poverila trojicu bankových domov Erste, SG CIB a UniCredit prácou na príprave emisie dlhopisov denominovanej v eurách.

Podľa zdrojov z prostredia trhu má byť cieľom tejto emisie predzásobenie Slovenska pre rok 2013.

Vládny zdroj agentúre Reuters prezradil, že krajina zvažuje vydanie nových eurobondov cez syndikát do konca tohto roka, aj keď už 7,5 mld. eur potrebných na prefinancovanie dlhu v tomto roku získala v predchádzajúcich mesiacoch.

Splatnosť nového dlhopisu by pritom mala byť minimálne päťročná, uviedol zdroj Reuters s tým, že tento týždeň emisia ešte pravdepodobná nie je. Spomínané finančné domy Erste, SG CIB a UniCredit odmietli tieto správy komentovať.

Slovensko pritom na medzinárodné trhy naposledy vstúpilo v máji tohto roka, keď na americkom trhu predalo 10-ročné dlhopisy za 1,5 mld. USD. Na eurovom trhu naposledy krajina predávala cez syndikát cenné papiere v januári tohto roka. Investori vtedy nakúpili 5-ročné slovenské cenné papiere za 1 mld. eur.

Štátna Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) pritom v máji informovala o možnosti na jeseň tohto roku vydať novú syndikovanú eurovú emisiu, túto myšlienku však pred niekoľkými týždňami čiastočne utlmil minister financií Peter Kažimír slovami, že takáto emisia by zvyšovala verejný dlh.