Štát v budúcom roku zarobí viac na hazardných hráčoch

19.12.2012

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Odvody z niektorých hazardných hier sa od začiatku budúceho roka zvýšia. Rovnako sa do praxe zavedú aj niektoré opatrenia na boj proti závislosti na hazardných hrách.

Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách, ktorú v stredu podpísal prezident Ivan Gašparovič. Agentúru SITA o tom informoval prezidentov hovorca Marek Trubač. Novela, ktorú pripravil rezort financií a ktorú schválili poslanci parlamentu 5. decembra, nadobudne účinnosť od 1. januára 2013.

V rámci opatrení, ktoré by mali vplývať na znižovanie záujmu ľudí o účasť na hazardných hrách, rezort financií napríklad sprísňuje možnosť umiestnenia reklamy upozorňujúcej na výšku výhry alebo na možnosť získania výhry. A to tak, aby nebola viditeľná z vonkajšej strany budov, resp. priestorov, v ktorých sa prevádzkujú hazardné hry.

„Ide najmä o rôzne jackpotové tabule, reklamné tabule, či iné tabule s pohyblivým alebo blikajúcim textom, ktoré oznamujú výšku možnej výhry,“ spresňuje rezort financií. Ďalším z opatrení je povinnosť pre prevádzkovateľov hazardných hier zverejniť pre hráčov na herných zariadeniach informáciu o telefónnom čísle na špecializované zdravotnícke zariadenie, pôsobiace v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby látkových a nelátkových závislostí.

V novele sa napríklad spresňuje aj pôsobnosť obce v oblasti hazardných hier, precizujú sa informačné výstupy Finančného riaditeľstva SR predkladané ministerstvu financií a zavádzajú sa ďalšie spresnenia vyplývajúce z poznatkov z praxe. Ide napríklad o používanie pojmu kasína, vyčíslenie základného imania v eurách, či o postupy pri nakladaní s finančnou zábezpekou.

Novelou sa zvyšuje aj napríklad odvod z hernej istiny pri stávkových hrách a charitatívnej lotérii z 5,5 % na 6 %, pričom pri kurzových stávkach sa zvyšuje odvod z hernej istiny z 5 % na 5,5 %. Nezvyšuje sa však odvod z hernej istiny pri dostihových stávkach, ktorý ostáva na úrovni 1 %.

Rezort financií navrhol taktiež zvýšiť paušálny odvod do štátneho rozpočtu za každý výherný prístroj z 1900 eur na 2100 eur. Na základe novely sa zvyšuje aj odvod z prevádzkovania hazardných hier prevádzkovaných prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčom, ako aj odvod z prevádzkovania videohier.

Poslanci NR SR podporili aj pozmeňujúci návrh Ladislava Kamenického (Smer-SD), ktorý navrhol zmeny pri obmedzovaní hazardu. Rezort financií pôvodne v novele navrhoval, aby vytlačenie hazardu z obcí bolo podmienené referendom. „Petícia oproti referendu sa javí ako pružnejšia, prístupnejšia pre občanov a z toho dôvodu vhodnejšia,“ odôvodnil zmenu Kamenický.

Prešiel aj pozmeňujúci návrh Petra Náhlika (Smer-SD), ktorým sa v zákone o správnych poplatkoch upravuje výška poplatkov v stavebnej oblasti. V rámci hlasovania však neprešlo viacero pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložili opoziční poslanci.