Štát zaplatil za 3500 ton potravín, ktoré si nikto neprevzal

13.5.2012

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Štát zaplatil za výrobu 3500 ton potravín, ktoré si do stanovenej lehoty nikto neprevzal a pre dodatok s výrobcom teraz štát nemá nárok na peniaze ani potraviny.

V hlavnej spravodajskej relácii o tom informovala Televízia Markíza. Problém sa týka potravín, ktoré chcela bývalá vláda distribuovať najchudobnejším ľuďom.

Pôdohospodárska platobná agentúra podpísala s istou firmou 25. novembra, teda už po páde vlády Ivety Radičovej, dodatok, podľa ktorého si štát mal potraviny prevziať do 27. februára a ak sa tak nestane, zmluva sa považuje za splnenú.

Do konca februára si potraviny nikto neprevzal a firma preto potraviny nedodala a zároveň si nárokuje vrátenie zábezpeky, ktorú pred plnením zmluvy poskytla štátu ako záruku. Samotnú pšenicu, z ktorej sa mali potraviny vyrobiť, zaplatila Európska únia.

Exminister hospodárstva Zsolt Simon si pamätá, že bol podpisovaný dodatok, jeho obsah, si však nepamätá. Tvrdí, že firme by mal štát vziať peniaze, ktoré zložila ako zábezpeku. To však podľa dodatku nie je možné.

Rezort pôdohospodárstva podľa hovorkyne Magdy Tóth Želeňákovej vzniknutú situáciu analyzuje. Simon vyslovil podozrenie, že firma potraviny v skutočnosti vôbec nevyrobila. „Máme podozrenie, že v skladoch žiadne potraviny nenájdeme,“ dodala Tóth Želeňáková. Podľa Televízie Markíza firma do svojich skladov nikoho pustiť nechce.