Štát zvažuje extra zaťaženie obnoviteľnej výroby elektriny

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov hrozia vyššie odvody štátu.

Premiér Robert Fico totiž v utorok vyhlásil, že vláda sa momentálne zaoberá otázkou, či takýchto výrobcov nezaťažiť viacej ako iných štandardných výrobcov elektriny.

Do biznisu totiž vstupovali za výraznej štátnej podpory, a to napriek tomu, že vďaka nim rástli ceny elektriny pre firmy a domácnosti.

„Začíname otvárať legitímnu otázku, že či tí, ktorí nastúpili do tohto mechanizmu, keď začali vyrábať elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov, že či sa nepozrieť na pravidlá, za ktorých sem vstupovali,“ vyhlásil po utorňajšom rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti premiér Robert Fico.

Podpora výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) bola totiž podľa neho tak štedrá, že bola veľmi zaujímavá z podnikateľského hľadiska, zároveň však mala vplyv aj na ceny elektrickej energie.

Nič v tomto smere však zatiaľ nie je definitívne. Predseda vlády totiž tvrdí, že si ešte počká, čo v tomto smere vymyslí Európska únia, ktorá sa chce energetike venovať aj na stredajšom mimoriadnom summite v Bruseli. „Pripravuje sa európska reforma podpory výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Preto ja by som si najskôr počkal na rámec, ktorý pripraví Európska rada a podľa toho sa budeme rozhodovať ďalej,“ povedal. Ak by sa však výrobcovia na Slovensku viac zaťažili, prípadné príjmy by podľa Fica smerovali opäť do energetiky na znižovanie cien elektrickej energie.

Podľa premiéra však tieto úvahy nie sú jediné, ktoré majú zvyšovať tlak na pokles cien elektrickej energie. Táto téma bude rezonovať aj v stredu v Bruseli. Predsedovia vlád a hlavy štátov Európskej únie si totiž uvedomujú, že vysoké ceny energií v únii znižujú jej konkurencieschopnosť. Na Slovensku je preto podľa Fica vyvíjaný aj tlak na regulátora, aby sa pozrel na kompozíciu ceny elektrickej energie s cieľom jej poklesu hlavne pre podnikateľský sektor. „Ja som presvedčený, že k tomu príde,“ dodal.

Čo sa týka budúcnosti energetiky na Slovensku sú podľa premiéra základné postoje aj pred stredajším mimoriadnym summitom nezmenené a jasné. „My sa bez jadra nepohneme,“ tvrdí Fico. Zopakoval, že bolo škodou pre Slovensko, že jednou z podmienok vstupu do únie bolo odstavenie fungujúcich blokov v Bohuniciach. Pri porovnaní nákladov na výrobu v tejto elektrárni a budovanie nových blokov boli totiž podľa Fica Bohunice „mašinou na peniaze“ a elektrina z nich sa vyrábala „prakticky zadarmo“. Zároveň dodal, že jeho vláda bude naďalej podporovať aj ťažbu uhlia pre uhoľné elektrárne, keďže žiadna iná alternatíva pre hornú Nitru podľa neho momentálne neexistuje.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...