Štátni zamestnanci v Grécku štrajkujú proti škrtom

ATÉNY 8. júla (WEBNOVINY) – Desaťtisíce zamestnancov gréckeho verejného sektora vstúpili v pondelok do štrajku na protest proti ďalším úsporným opatreniam potrebným na uvoľnenie novej časti medzinárodnej pomoci.

V centre Atén sa zišlo asi 4000 demonštrantov vrátane policajtov, ktorí prišli vyjadriť nesúhlas s plánovaným prepúšťaním v štátnom sektore.

Štrajk a grécka Konfederácia zväzov verejných zamestnancov (ADEDY), podľa ktorej nezamestnanosť už teraz dosahuje 30 percent, pričom nové opatrenia túto situáciu ešte zhoršia a krajinu uvrhnú do chudoby.

Medzinárodní veritelia zatiaľ nevyplatili Grécku ďalšiu tranžu z finančnej pomoci v sume 8,1 miliardy eur, kým ich Atény nepresvedčia, že sú na dobrej ceste splniť ciele v oblasti reforiem. Očakáva sa, že ministri financií eurozóny rozhodnú o tejto záležitosti v pondelok.

Grécko síce nesplní všetky ciele v oblasti reformy verejného sektora, očakáva sa však, že zaradí 25 000 štátnych zamestnancov do takzvanej schémy mobility, v rámci ktorej sú zamestnanci do obdobia jedného roka premiestnení na iné oddelenie alebo prepustení. Vláda by mala do konca roku prepustiť asi 4000 štátnych zamestnancov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...