Štátny rozpočet je podľa opozície rizikový a neudržateľný

12.12.2013

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Štátny rozpočet na budúci rok je rizikový, neudržateľný a podriadený ambícii Smeru vyhrať prezidentské voľby.

Zhodli sa na tom predstavitelia Ľudovej platformy, ktorí preto rozpočet pri hlasovaní nepodporili. Podľa opozície bude rozpočet navyše tlmiť hospodársky rozvoj Slovenska a prehĺbi problémy s nezamestnanosťou.

„Pred voľbami Robert Fico sľuboval istoty, ale jeho politika prináša problémy, neistoty a zadlžovanie,“ skonštatoval na brífingu po schválení štátneho rozpočtu predseda KDH Ján Figeľ.

Odporúčame aj:

Deň pekný je pred nami, vyhlásil na margo rozpočtu Kažimír

Poslanci schválili zákon roka, podporil ho iba Smer

Rozpočet nevytvára podmienky pre lepšiu budúcnosť Slovenska

Podľa exministra financií a poslanca Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) je schválený rozpočet dôkazom nekompetentnosti a bezradnosti vlády Roberta Fica.

„Zásadný problém, ktorý s rozpočtom máme, je ten, že nevytvára predpoklady a podmienky pre lepšiu budúcnosť Slovenska, aby rástla zamestnanosť a životná úroveň, ale naopak je založený na filozofii „po nás potopa“,“ povedal Mikloš.

„Vláda je najštedrejšia k oligarchom, ale na druhej strane žmýka napríklad daňovými licenciami malých podnikateľov,“ uviedol.

Smer nedokáže dodržať sľuby

Opozícii sa tiež nepáči, že Robert Fico neprišiel počas diskusie o rozpočte do parlamentu ani len na chvíľu. Tento postoj označili za aroganciu moci.

„Rozpočet zároveň dokazuje, že Smer nedokáže dodržať sľuby, ktoré dal voličom,“ povedal predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Opozícia totiž pripomenula, že hoci premiér Robert Fico ešte prednedávnom sľuboval, že nebude zvyšovať dane, ani zavádzať nové, svoj sľub napokon nesplnil.

Samotná vláda pritom podľa opozície v rozpočte priznáva, že kritizované zmeny v daňovej oblasti budú mať pozitívne dopady pre veľké firmy, naopak, malé si pohoršia.