Stavebná produkcia zaznamenala vlani pokles, rástla údržba

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Stavebná produkcia dosiahla v minulom roku objem 4,8 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 12,5 %.

Ako informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), produkcia realizovaná v tuzemsku klesla o 13,8 % na 4,6 mld. eur.

“Objem prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií sa znížil o 20,5 % na 3,5 mld. eur,“ dodal ŠÚ. Stavebné práce na opravách a údržbe v sledovanom období vzrástli o 19 % a dosiahli vyše miliardu eur.

Stavebná produkcia v samotnom decembri minulého roka medziročne klesla o 16,5 % na 416,9 mil. eur. Oproti novembru minulého roka však bola po zohľadnení sezónnych vplyvov o 0,7 % vyššia. Produkcia realizovaná stavebnými firmami v tuzemsku v porovnaní s decembrom 2011 klesla o 17,9 % na 400,2 mil. eur.

“Jej podiel na celkovej stavebnej produkcii klesol o 1,6 percentuálneho bodu na 96 %,“ dodali štatistici. Vývoj tuzemskej produkcie podľa nich ovplyvnil výrazný pokles stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o takmer 27 %. Objem prác na opravách a údržbe sa v decembri zvýšil o necelých 17 %.

Z hľadiska výrobného zamerania klesol v decembri minulého roka objem prác na inžinierskych stavbách o 31 % a na budovách o 13 %. “V rámci tuzemska tvorili práce na budovách 77 %, inžinierske stavby sa podieľali 23 %,“ konštatoval úrad.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...