Ste ako arogantné pijavice, povedal šéf financií Chrenovi

19.6.2012

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Vládna novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) neprinesie očakávané výsledky, ale bude mať za následok zvýšenie byrokracie pre podnikateľov, myslí si poslanec za SaS Martin Chren.

Na záver prvého rokovacieho dňa tretej schôdze parlamentu povedal, že nespochybňuje dobré úmysly predkladateľa, novela obsahuje množstvo dobrých návrhov, ale aj niekoľko veľmi zlých. Navrhol preto vrátiť novelu ministrovi financií na dopracovanie.

Ministra financií Petra Kažimíra Chrenovo vystúpenie nepotešilo. „Nemá vám zmysel podávať ruku, vy sa chováte ako arogantné pijavice, ktoré zneužijú každú tému. (…) Ste politruk pre mňa obyčajný, ktorý sa tu vie postaviť a byť dôležitý,“ povedal svojmu politickému oponentovi. Zároveň pripustil, že niektoré návrhy znižujú komfort daňovníkov, pri úsilí zvýšiť efektivitu výberu DPH to však považuje za nevyhnutné. Chrenovi odkázal, že ak má k dispozícii lepšie návrhy, nech ich predloží.

Podľa ministerstva financií by novela mohla zvýšením miery efektivity výberu DPH na priemer krajín Európskej únie zvýšiť výnos tejto dane o približne jednu miliardu eur. Ministerstvo financií však upozorňuje, že presný finančný vplyv opatrení v jednotlivých rokoch nie je možné presne kvantifikovať, pretože „ich pozitívny vplyv na štátny rozpočet v plnej miere závisí od prístupu a schopnosti daňovej správy využívať tieto opatrenia“. O novele bude parlament hlasovať zrejme v stredu 20. júna.

Program na stredu

V stredu sa poslanci budú zaoberať aj odvolávaním generálnej riaditeľky Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Miloslavy Zemkovej. Ešte predtým budú v druhom čítaní schvaľovať novelu zákona o zdravotnom poistení od Richarda Rašiho (Smer-SD). Podľa tejto novely Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) ročne získa o 30 miliónov eur viac. Novela v prípade definitívneho schválenia umožní aj jednoduchšiu výmenu predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a členov dozornej rady úradu. Na pretras príde aj novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorou chce ministerstvo zdravotníctva sprísniť dohľad nad humánnymi liekmi, dozor nad trhom a postihy pri nedodržiavaní príslušných ustanovení.