Ste diletant, vrieskal pre dane poslanec Sulík na Kažimíra

29.11.2012

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica po zvýšení daní v budúcom roku nezíska do rozpočtu to, čo si naplánovala a rušením rovnej dane si píli konár sama pod sebou.

V úvode rozpravy k novele zákona o dani z príjmov to vyhlásil predseda SaS Richard Sulík. „Dôjde k výraznému poklesu základu dane, vy si pílite konár sami pod sebou,“ odkázal predkladateľovi novely, ministrovi financií Petrovi Kažimírovi. Predseda liberálov vystúpil v rozprave ako prvý, pričom celkovo sa do rozpravy zatiaľ písomne prihlásilo 17 zákonodarcov.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra je novela zákona o dani z príjmov druhým kľúčovým zákonom vlády, pričom jej cieľom je zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu a znížiť deficit verejných financií pod 3 % výkonu ekonomiky.

Očakávať zvýšenie príjmov na takej úrovni, ako si naplánovala vláda, je však podľa Richarda Sulíka nereálne. „Budete vidieť, že sa vám to celé zosype, lebo o daniach neviete nič,“ adresoval kritiku Petrovi Kažimírovi Sulík. „Čo ste iné ako diletant ?“ obrátil sa Sulík so zvýšeným hlasom na Kažimíra.

Poslanec strany Smer-SD Ľuboš Blaha v reakcii na vyjadrenia predsedu SaS uviedol, že sa má hanbiť. „Vrieskate ako krčmový hulvát,“ dodal Blaha. Richard Sulík reagoval, že sa snažil slušne a bez osobných invektív odborne argumentovať.

„Som slušne a bez osobných invektív sa snažil vysvetliť pánovi ministrovi, že to, čo má naplánované, takto fungovať nebude. A jeho reakcia na to bola, že „chudák“. Tak argumentujem odborne, snažím sa mu vysvetliť, že toto tu nie je nejaký graf s cenami plynu v telke, kde môže si čmárať, čo chce, že toto sú vážne veci a on mi na to povie „chudák“. Tak potom sa nečudujte, že sa ohradím,“ uviedol Sulík.

Ministerstvo financií v novele zákona o dani z príjmov napríklad obmedzuje možnosť uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. Rovnako rezort ruší možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvyšuje sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %.

V prípade fyzických osôb sa bude uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane.