Stock Plzeň sliepky chovať nebude, vajcia kúpi od Čechov

26.7.2012

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Producent alkoholických nápojov Stock Plzeň ustúpil od plánov na vlastnú slepačiu farmu.

Ako informoval český ekonomický denník E15, podnik pôvodne uvažoval na kapitálovým vstupom do niektorého z existujúcich podnikov, ďalšou alternatívou mohla byť výstavba novej hydinárne.

„Zo štúdie, ktorú si Stock Plzeň nechal spracovať, a z našich vlastných rokovaní nakoniec vyplynulo, že najlepšou stratégiou zatiaľ stále ostáva vajcia nakupovať,“ povedal pre denník mediálny zástupca firmy Jiří Janoušek.

Firmu na jar tohto roku znepokojil prudký rast cien na trhu s vajcami. Projekt „vaječnej sebestačnosti“ preto mal byť reakciou na raketovo rastúcu cenu základnej suroviny pre výrobu vaječného likéru. Mesačne sa totiž pre výrobu jedného z kľúčových produktov firmy spotrebuje zhruba 30 ton vaječných žĺtkov.

Spoločnosť sa však napokon rozhodla pre nákupy od rozšíreného portfólia českých dodávateľov. „Máme však ako poistku predrokované dodávky zo zahraničia v prípade, že by sa znovu opakovali turbulencie na českom trhu,“ uviedol Janoušek pre E15.

Slovensko je tradične najväčším zahraničným trhom spoločnosti Stock Plzeň. Práve preto v roku 2002 zriadil Stock Plzeň svoju dcérsku spoločnosť Stock Slovakia, ktorá prevzala všetku distribúciu a marketing značiek na slovenskom trhu. Stock Slovakia sa prepracoval na vedúcu pozíciu v segmente horkých a bylinných liehovín a medzi najväčších hráčov na slovenskom trhu vôbec.

Firma napríklad vyrába Fernet Stock či Fernet Stock Citrus. Po fernetoch začala firma na Slovensku predávať i ďalšie značky liehovín. Predaje Stock Slovakia presahujú tri milióny litrov liehovín ročne.