Stratový chmeľ mizne z polí, vytláča ho kukurica

TRENČÍN 23. júla (WEBNOVINY) – Trenčianskemu kraju hrozí, že z neho vymizne pestovanie chmeľu. Družstvám sa totiž jeho pestovanie prestalo vyplácať a na poliach radšej vysádzajú kukuricu.

„Tento rok sme uzavreli pestovanie chmeľu najmä z ekonomických dôvodov. Výkupné ceny sú okolo 4 500 eur za tonu sušeného chmeľu, a to zďaleka nepokrýva výrobné náklady. Tie sú na úrovni 7 500 až 8 000 eur na hektár, čiže bola to vysoko stratová záležitosť,“ povedal vedúci výroby Poľnohospodárskeho družstva Inovec v Trenčianskych Stankovciach Zdenko Karlík.

Družstvo s pestovaním chmeľu tento rok prestalo úplne.

Chmeľnice ešte existujú v Trenčianskej Turnej. Tu však uvažujú, že s pestovaním plodiny do desiatich rokov skončia. „Chmeľnice sú prestarnuté a investičné náklady sú tak vysoké, že sa nám neoplatí investovať bez toho, že by sme dostali nejakú podporu od štátu,“ vysvetlil predseda Poľnohospodárskeho družstva Trenčianska Turná Anton Marko.

Problémom pri pestovaní chmeľu je aj nedostatok pracovnej sily a lacnejšie náhrady chmeľu, ktoré sa dovážajú zo zahraničia. „Posledným klincom do rakvy bolo to, že sme prišli o dotácie na chmeľ, čiže chmeľ ako plodina prestala byť podporovaná,“ povedal Karlík.

V minulom roku mohli pestovatelia chmeľu po splnení stanovených podmienok získať podporu od štátu vo výške 269,75 eur na hektár. „K 1. júlu 2013 bolo za rok 2012 vyplatených v rámci tohto dotačného titulu spolu 12 396,87 eur. Suma podpory na rok 2013 nebola ešte v tomto okamihu stanovená,“ informovala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zuzana Gulová.

V máji minulého roka bolo podľa nej zaregistrovaných osem chmeliarskych subjektov s celkovou výmerou chmeľníc s porastom 214,91 hektárov. Chmeľ chce ministerstvo podporiť v rámci nového programovacieho obdobia Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2014 až 2020 cez programy Investície do hmotného majetku a Agro-environmentálne operácie súvisiace s klímou.

Pestovateľov chmeľu na Slovensku združuje organizácia výrobcov – odbytové družstvo Slovchmeľ, Horná Streda. Spotreba chmeľu na Slovensku je asi 100 ton, pričom Slovchmeľ spracovaný chmeľ na granule alebo lisovaný do hranolov z 80 percent vyváža hlavne do Nemecka a Veľkej Británie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...