Stredoslováci zažili najhoršiu žatvu v histórii

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Poľnohospodárske družstvá na strednom Slovensku nie sú spokojné s tohtoročnou žatvou. “V histórii podniku ide o najhoršiu žatvu,“ uviedol počas stretnutia s ministrom pôdohospodárstva predseda družstva v Očovej Ján Maľa.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší predsedovia družstiev stredoslovenského regiónu. “Situácia sa tento rok otočila. Kým vlani bol suchom postihnutý najmä juhozápad Slovenska, tento rok si leto bez vlahy vybralo svoju daň v podhorských oblastiach krajiny,“ povedal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Inak videli situáciu družstevníci zo západného Slovenska. Poľnohospodári z viacerých družstiev koncom júla oboznámili v Nevericiach v okrese Zlaté Moravce premiéra Roberta Fica a ministra Jahnátka s priebehom žatvy. Predseda vlády na základe ich informácií vyhlásil, že úroda v tomto roku vyzerá podstatne lepšie ako vlani, vďaka čomu by sa mohli Slováci dočkať lacnejších cien potravín.

Obrazom: Priebeh žatvy si bol pozrieť aj Robert Fico

Šéf agrorezortu v diskusii s poľnohospodármi zo Žilinského a Banskobystrického kraja predstavil aktuálny stav Spoločnej poľnohospodárskej politiky a systém, podľa ktorého sa budú v budúcom programovacom období poskytovať dotácie.

Podľa ministra, rokovania s Bruselom o formách a výškach podpory na roky 2014 až 2020 zatiaľ príliš nepokročili. Preto odporúča farmárom, aby sa živočíšnej výroby nevzdávali a vydržali do roku 2015. Vtedy bude toto odvetvie poľnohospodárskej výroby podporovať aj štát.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...