Štvrtina Slovákov zbohatla, s peniazmi vyjdú lepšie ako Česi

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Až štvrtina Slovákov je na tom finančne lepšie ako v minulom roku. Vyplýva to z prieskumu ING Životnej poisťovne, ktorý sa uskutočnil na Slovensku a v Českej republike.

Z hľadiska financií sme tak spokojnejší ako Česi, z ktorých zlepšenie finančnej situácie v porovnaní s vlaňajškom deklarovalo iba 17 % opýtaných.

„Samotné zistenie, že Slováci cítia väčšiu finančnú istotu a stabilitu, je pomerne prekvapivé. Všeobecne totiž zarábame výrazne menej ako Česi,“ uvádza sa v tlačovej správe ING Životnej poisťovne.

Kým priemerný plat Slovákov podľa oficiálnych štatistík dosiahol v minulom roku len 805 eur, Česi priemerne zarobili 984 eur, čo je vyše 20-percentný rozdiel.

Slováci však pozitívne vidia aj svoju finančnú budúcnosť. A aj v tomto smere sú pozitívnejší ako ich západní susedia. Takmer štvrtina zo Slovákov podľa prieskumu totiž očakáva väčší prílev peňazí do svojho privátneho rozpočtu. V Českej republike takto pozitívne hľadí do budúcnosti iba 15 % opýtaných.

Z prieskumu zároveň vyplynulo, že Slováci aj Česi pripisujú peniazom oveľa väčšiu dôležitosť, ako pred niekoľkými rokmi. Vyše 60 % Slovákov napríklad priznáva, že o peniazoch sa v rodine často zhovárajú a výdavky pravidelne kontrolujú, aby s peniazmi vyšli. Zároveň platí, že až 80 % Slovákov pri nákupoch vyhľadáva najvýhodnejšie ceny a viac ako polovica opýtaných nakupuje vo veľkom, aby ušetrila.

Prieskum ING Životnej poisťovne sa realizoval formou kvantitatívnych osobných rozhovorov v októbri 2012 na vzorke 1 081 respondentov zo Slovenska a 1 047 respondentov z Českej republiky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...