Štyri firmy v Nitre hromadne prepúšťajú

10.4.2012

NITRA 10. apríla (WEBNOVINY) – V Nitre momentálne hromadne prepúšťajú v štyroch firmách elektrotechnického, plastikárskeho a odevného priemyslu.

Ide o firmy Daidong Slovakia, Dia Moulding Slovakia, Setama a Basti. Ohrozených je v nich 317 pracovných miest.

„Dátum ukončenia hromadných prepúšťaní je naplánovaný na apríl – máj 2012 a predlžuje sa, ak sú zamestnanci ohrození hromadným prepúšťaním na péenke alebo materskej dovolenke,“ informoval agentúru SITA riaditeľ odboru služieb zamestnanosti úradu práce v Nitre Igor Vavrík.

V marci a apríli dosiaľ firmy žiadne nové hromadné prepúšťania úradu práce nehlásili.

Odevná firma Setama, ktorá sídlila na Levickej ceste, zatvorila svoju prevádzku. Ďalšia odevná firma Basti, s.r.o. sa ocitla v konkurze. Hromadné prepúšťanie ohlásila aj Dia Moulding Slovakia, ktorá sa zaoberá výrobou plastových dielcov do LCD televízorov v Priemyselnom parku Nitra – Sever.

Kórejská firma Daidong Slovakia z priemyselného parku celkom odchádza. O prácu príde všetkých 60 zamestnancov. Daidong v Nitre pôsobil ako subdodávateľ Sony, ktorú neskôr nahradil Foxconn Slovakia. Projektový manažér firmy Daidong Slovakia Tibor Lacko pre agentúru SITA uviedol, že prepúšťať sa bude do konca apríla.

„Firma nás informovala, že pre odchod sa rozhodla pre totálny pokles výroby LCD televízorov a tiež preto, že umelé rámy na televízoroch sa dnes vymieňajú za sklenené a kovové, čiže ich výroba stratila zmysel,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.

Pred časom nahlásili dvaja zamestnávatelia prepúšťanie 696 ľudí, v skutočnosti však prepustili len časť z tohto počtu. Išlo o výrobcu LCD televízorov Foxconn Slovakia v Nitre a Global Progres a.s. Topoľčianky, čo je bývalá Šampiňonáreň Topoľčianky, ktorá sa ocitla v konkurze. Foxconn prepustil 473 zamestnancov.

„K 28. marcu bolo do evidencie úradu práce zaradených zo všetkých hromadných prepúšťaní 388 uchádzačov o zamestnanie,“ povedal Vavrík.

Miera evidovanej nezamestnanosti stúpla ku koncu februára v okrese Nitra na 9,47 percenta, na konci januára bola na úrovni 9,11 percenta a v decembri rovných deväť percent. Úrad práce evidoval 8 768 uchádzačov o zamestnanie, voľných pracovných miest bolo 100.

Nezamestnanosť stúpla aj v okrese Zlaté Moravce z januárových 11,86 percenta na 11,97 percenta. Bez práce bolo 2 701 ľudí a voľných pracovných miest 30. Úrad práce robil aj výberové konania na voľné pracovné pozície, a to najmä pre občanov so zdravotným postihnutím, ktorí si našli prácu v rámci chránených pracovísk.