Súd rozhodol, štát zaplatí Pente 10 miliónov eur za paroplyn

10.8.2012

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Štátu hrozí, že bude musieť zaplatiť takmer desať miliónov eur Paroplynovému cyklu, ktorý ovláda finančná skupina Penta.

Ako v pondelok informoval denník Hospodárske noviny, Krajský súd v Bratislave nedávno vyhovel žalobe spoločnosti na Bratislavskú teplárenskú, ktorej jediným akcionárom je štát. Ide o jedenásťročný spor o dodávky tepla za pôvodne 9,43 mil. eur.

Verdikt v prospech paroplynu pre Hospodárske noviny potvrdil hovorca súdu Pavol Adamčiak. Rozsudok sa stane právoplatným po doručení. Privatizácia paroplynového cyklu sa spomína v údajnom spise Gorila, Penta ho mala podľa exministra spravodlivosti Daniela Lipšica kúpiť pod cenu. Penta okolnosti privatizácie zdôvodňovala aj tým, že paroplyn ťažili sporné zmluvy, ako príklad uviedla Bratislavskú teplárenskú.

Riaditeľ Paroplynového cyklu Jozef Sekerka sa k celej veci nechcel vyjadriť. „Krajský súd síce rozhodol v náš prospech, ale spor ešte nie je ukončený, preto ho nebudeme komentovať,“ vyhlásil pre Hospodárske noviny. Rovnako reagovala aj Bratislavská teplárenská. Okresný súd bude ešte rozhodovať o trovách konania.

Štát sa súdil sám so sebou

Paroplynový cyklus dodáva štátnej akciovke teplo, ktorá ho distribuuje v Bratislave. Podľa Sekerku spor vznikol pre nejasné formulácie v pôvodnej zmluve z roku 1999. „Od leta 2006 však máme novú, ktorú obe strany plnia v celom rozsahu,“ uviedol pre denník.

Sekerka dodal, že s teplárenskou majú v súčasnosti štandardný obchodný vzťah. Spoločnosti sa začali sporiť v čase, keď ešte PPC nebol v súkromných rukách. Vznikla tak kuriózna situácia, že štát sa súdil sám so sebou v podobe väčšinového vlastníka firmy. Bratislavská teplárenská podľa žaloby za dodávky neplatila, hoci mala.

PPC dodáva teplo aj v súčasnosti, celkovo je to 2,6 mil. gigajoulov ročne. Pri priemernej sume 11 eur na tento rok za jeden GJ by spoločnosť mohla mať podľa Hospodárskych novín tržby asi 28,6 mil. eur. Zmluva medzi PPC a štátnou firmou platí do roku 2013. Paroplyn má záujem pokračovať v spolupráci aj naďalej, rokovania s Bratislavskou teplárenskou o nových podmienkach sa zatiaľ nezačali. „Čoskoro k nim musí nevyhnutne dôjsť, keďže je nutné zabezpečiť teplo pre východ Bratislavy,“ dodal Sekerka.

Bratislavská teplárenská nepovedala, či spor ovplyvní spoluprácu s PPC a bude hľadať nového dodávateľa. „K tejto problematike sa spoločnosť vyjadrí neskôr,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Jarmila Galandáková. Penta získala PPC za dve miliardy korún, čiže asi 66 mil. eur. V údajnom spise SIS pod názvom Gorila sa píše, že vláda Mikuláša Dzurindu nechala Pente na privatizácii zarobiť štyri miliardy korún. Predaj paroplynu žiadal cez prokuratúru zrušiť Lipšic, jeho podnet však odmietli. Penta zopakovala, že PPC získala cez výberové konanie, lebo mala najlepšiu ponuku.

Penta rozhodnutie prokurátora privítala

Penta víta rozhodnutie dozorujúceho prokurátora odložiť podnet Daniela Lipšica, ktorý chcel pre kauzu Gorila zrušiť predaj Paroplynového cyklu (PPC).

„Penta od samého začiatku považuje iniciatívu Daniela Lipšica vo veci PPC za právne nekompetentnú a vecne nezmyselnú. O účelovosti jeho krokov svedčí aj fakt, že s touto iniciatívou prišiel niekoľko dní pred parlamentnými voľbami, hoci v čase, kedy sa PPC predávalo (2004), bol členom vlády SR a mal k dispozícii dostatočné informácie,“ uviedla PR špecialistka Penty Lea Krčmáriková.

„Daniel Lipšic prejavil buď hrubú neznalosť, alebo úmyselne zavádzal, keď vyhlásil, že Penta už do roku 2009 zarobila na projekte PPC 500 mil. eur. Okrem toho, že je to úplný nezmysel, Daniel Lipšic má zjavne zmätok v terminológii, pričom nevníma rozdiel medzi tržbami, EBIDTOU, ziskom či hodnotou spoločnosti,“ vyhlásila Krčmáriková.

Tá tiež poukázala na to, že v čase predaja PPC nebola energetika až takým ziskovým odvetvím. „K následnému nárastu hodnoty spoločnosti PPC došlo najmä v dôsledku priaznivého vývoja na trhu energetických komodít, kde trh zaznamenal nárast ceny ropy o 52 % a ceny elektrickej energie o 126 %,“ uviedla.