Súkromní lekári chcú poriadok v tom, za čo pacient platí

15.10.2012

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Asociácia súkromných lekárov (ASL) je pripravená podať ministerstvu zdravotníctva pomocnú ruku a v spolupráci s ním vypracovať zoznam výkonov, za ktoré budú pacienti platiť.

„Chceme, aby bol poriadok, aby vedel poskytovateľ aj občan, a samozrejme aj ministerstvo zdravotníctva čo, kedy, a kým môže byť spoplatnené,“ povedal prezident ASL Ladislav Pásztor.

Ako pokračoval, zákon na jednej strane stanovuje, za čo pacienti platia vždy, a čo teda neuhrádza zdravotná poisťovňa, napr. vyšetrenie pre získanie vodičského oprávnenia, zbrojného pasu, plastické operácie či umelé prerušenie tehotenstva.

Na strane druhej je celý rad výkonov, ktoré poisťovne nehradia, tie však nie sú tak presne špecifikované. „Ide o rôzne administratívne výkony a podobne,“ podotkol Pásztor.

Zoznam by tak mal obsahovať výkony, ktoré môžu poskytovatelia spoplatniť, nakoľko ich neuhrádza zdravotná poisťovňa ani iný subjekt. „Cenová regulácia je potom už iná otázka, nakoľko v takomto prípade bude platiť zákon o cenách. Tu by sme mohli mať napríklad odporúčané minimálne ceny, aby to nebola kartelová dohoda,“ podotkol Pásztor.

Tému poplatkov vníma ako problematickú aj rezort zdravotníctva. Podľa slov hovorkyne Zuzany Čižmárikovej poplatkov a doplatkov je veľa a ministerstvo v súčasnosti pracuje na ich analýze, pričom o ďalších krokoch budú informovať.

Asociácia navrhla ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá by základný rámec návrhu pripravila do konca roka 2012. „Podľa nás určite takýto zoznam výkonov za priamu úhradu môže priniesť veľa pozitívneho. V takomto duchu sme diskutovali s ministerkou Zvolenskou na valnom zhromaždení ASL,“ poznamenal Pásztor.