Súkromný detektív z potravinárskoho priemyslu varuje občanov

2.10.2012

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Nekorektný ambulantný predaj potravín ohrozuje zdravie obyvateľov, povesť serióznych obchodníkov a ročne ukráti štát o 15 miliónov eur na dani z pridanej hodnoty (DPH), tvrdí to spoločnosť CBA Slovakia.

Podľa jej viceprezidenta Vladimíra Kocúrka väčšina vozidiel ambulantných predajcov nespĺňa ani len základné hygienické normy.

„Napríklad v lete alebo počas teplých dní, keď sú vonkajšie teploty okolo 25 až 30 stupňov, tieto vozidlá, zväčša bez chladiacich agregátov, prejdú aj stovky kilometrov a potom predávajú mäsové výrobky či vajcia,“ tvrdí Kocúrek.

Štát prichádza o peniaze

Zdôrazňuje tiež, že kamenné prevádzky musia dodržiavať platnú legislatívu, označovať tovar a platiť príslušné odvody, vrátane spotrebnej dane, cla a DPH, zatiaľ čo problematika ambulantného predaja nie je adekvátne doriešená.

Štát by mal podľa Kocúrka nastaviť rovnaké podmienky pre všetkých hráčov na trhu, teda zhodné postihy pre kamenné prevádzky aj pre ambulantných predajcov.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sa obhajuje tým, že do legislatívneho procesu už predložilo novelu zákona o potravinách, ktorá sprísňuje sankcie pri porušení zákonom stanovených pravidiel.

Súkromný detektív

Taktiež stanovuje rovnakú výšku pokút pre fyzické a právnické osoby bez ohľadu na veľkosť prevádzky. V prípade, že poslanci novelu schvália, začne platiť od 1. marca 2013.

Na pochybný predaj plánuje zatiaľ CBA upozorňovať príslušné orgány potravinového dozoru. Spoločnosti sa už v praxi overilo sledovanie výskytu podozrivých predajcov prostredníctvom svojich zamestnancov, ktorí ich činnosť hlásia kompetentným inštitúciám.

Na základe zdokumentovaného podnetu od spoločnosti CBA už Regionálna a veterinárna potravinová správa (RVPS) v Lučenci vykonala úradnú kontrolu ambulantného predaja potravín živočíšneho pôvodu v obci Mýtna. Voči predajcovi už začala RVPS správne konanie a hrozí mu pokuta za porušenie platnej legislatívy.