Súkromný sektor príde o 74 percent hodnoty dlhopisov Grécka

LONDÝN 21. februára (WEBNOVINY) – Dohoda o novom programe pomoci Grécku znamená, že banky prídu o takmer tri štvrtiny hodnoty gréckych vládnych dlhopisov, ktoré vlastnia.

Je to mierne viac, ako predpokladali. Uviedli to zdroje oboznámené s problematikou. Pôvodne investori očakávali, že ich strata z gréckych dlhopisov bude 70 %. Druhý balíček núdzovej pomoci Aténam v hodnote 130 mld. eur ministri financií eurozóny odsúhlasili v utorok v skorých ranných hodinách.

Táto pomoc ráta s tým, že štátny dlh Grécka sa do roku 2020 zníži na úroveň 120,5 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Súkromní veritelia súhlasili s tým, že z nominálnej hodnoty dlhopisov odpíšu 53,5 % namiesto pôvodne plánovaných 50 %. Dva zdroje oboznámené s problematikou uviedli, že čistá súčasná hodnota investícii do gréckych dlhopisov tak klesne o 73 až 74 %.

Tretí zdroj povedal, že sa zníži o 74 %. Čistá súčasná hodnota zohľadňuje aj také faktory, ako sú budúce úrokové miery. Pôvodne súkromní investori rátali s tým, že čistá súčasná hodnota ich investícií do gréckych dlhopisov klesne o zhruba 70 %.

Súkromní investori terajšie dlhopisy vymenia za nové grécke štátne cenné papiere so splatnosťou až do 30 rokov. Dohoda ráta s tým, že zo záväzkov Grécka sa odpíše 107 mld. eur a úroky z nových cenných papierov budú v prvých troch rokoch iba 2 % a za celých 30 rokov na priemernej úrovni 3,65 %. Grécko nové dlhopisy vydá na budúci týždeň a Atény uviedli, že príjmu zákon, ktorý aj zdráhajúcich sa majiteľov dlhopisov donúti prijať nové podmienky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...