Summit o rozpočte skončí bez dohody, nazdáva sa Merkelová

BERLÍN 21. novembra (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová pripúšťa, že summit lídrov EÚ sa môže tento týždeň skončiť bez dohody o návrhu rozpočtu pre nasledujúce sedemročné obdobie.

V takomto prípade bude podľa nej potrebné zvolať nový summit na začiatok budúceho roka.

„Neviem, či zajtra alebo pozajtra budeme mať konečnú dohodu – chceme ju,“ povedala v stredu Merkelová pred poslancami nemeckého parlamentu. „Ak to bude potrebné, budeme sa musieť opäť stretnúť začiatkom budúceho roka,“ dodala kancelárka.

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy minulý týždeň navrhol znížiť výdavky EÚ na nasledujúce sedemročné obdobie o približne 80 miliárd eur. Pôvodný materiál počítal v rokoch 2014 až 2020 s výdavkami v objeme zhruba jeden bilión eur.

Kompromisný návrh predstavuje ústupok Veľkej Británii, ktorá trvá na výdavkových škrtoch. Výdavky v kapitolách ako výskum alebo energetická infraštruktúra by sa mali podporiť na úkor tradičnejších oblastí, ako je poľnohospodárstvo.

Kompromisný návrh z dielne Van Rompuya podľa britskej vlády však nie je dostatočne ambiciózny pri znižovaní výdavkov. Pre agentúru Reuters to uviedol v stredu hovorca premiéra Davida Camerona. „Návrhy Van Rompuya síce predstavujú krok správnym smerom, sme však presvedčení, že stále existujú oblasti, kde ešte možno škrtať,“ uviedol hovorca.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...