Švédsko pripúšťa kompromis o bankovej únii, chce byť v hre

4.12.2012

BRUSEL 4. decembra (WEBNOVINY) – Kompromis v otázke jednotného bankového dohľadu v EÚ je možný, členské štáty, ktoré nepoužívajú spoločnú menu, však musia mať v systéme rovnocenné postavenie, uviedol v utorok švédsky minister financií Anders Borg.

Podľa záverov októbrového summitu EÚ by mala Európska centrálna banka (ECB) dozerať na úverové ústavy v celej EÚ.

Bankovú úniu v navrhovanej podobe kritizujú Švédsko, Dánsko, Poľsko, ktoré ako krajiny mimo eurozóny nemajú vplyv na rozhodovanie ECB.

Štáty mimo eurozóny musia mať právo určovať vlastné kapitálové kritériá pre svoje banky, uviedol Borg pred schôdzkou ministrov financií EÚ, ktorí budú rokovať o bankovej únii.

Spoločný bankový dohľad v rámci eurozóny začne fungovať na budúci rok. Do roku 2014 by mala ECB postupne prevziať dohľad nad všetkými 6 tis. bankami v menovej únii. Fungovanie jednotného bankového dohľadu je aj podmienkou pre to, aby mohol trvalý záchranný fond eurozóny (ESM) priamo rekapitalizovať banky v problémoch.

V prvej fáze sa ECB zameria na banky poberajúce štátnu pomoc a následne na veľké finančné ústavy, ktoré pôsobia vo viacerých štátoch. Väčšinu bežných operácií pri výkone dohľadu ECB deleguje na národné regulačné úrady. K bankovej únii sa budú môcť pripojiť aj členské krajiny EÚ, ktoré nepoužívajú spoločnú menu. Spôsob ich zastúpenia v rámci ECB, ktorá v súčasnosti reprezentuje iba členov eurozóny, sa však ešte musí vyjasniť.