Svetová banka výrazne znížila prognózu rastu ruského HDP

25.9.2013

MOSKVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Ruská ekonomika porastie v tomto roku pomalšie. Informuje o tom Svetová banka vo svojej najnovšej prognóze. Zároveň tvrdí, že čelí štrukturálnym prekážkam.

Hrubý domáci produkt (HDP) krajiny tak podľa najnovších údajov v tomto roku posilní o 1,8 %, pričom skoršie Svetová banka uvádzala tohtoročný rast na úrovni 2,3 %.

„Vyzerá to tak, že rast ekonomiky dosahuje plnú kapacitu. Obmedzuje ho slabá investičná aktivita a nízka ponuka na trhu práce,“ uvádza Svetová banka v správe o ruskej ekonomike, ktorú pripravuje dvakrát do roka.

Prognózu rastu ruskej ekonomiky nedávno zredukovala aj tamojšia vláda a Medzinárodný menový fond. Reagujú tak na výrazne spomalenie ekonomiky počas posledných mesiacov.

Ruská vláda zhoršila odhad rastu pre tento a budúci rok v závere augusta. V tomto roku vládny kabinet očakáva rast o 1,8 % namiesto skoršie uvádzaných 2,4 %. V roku 2014 by mala ekonomika posilniť o 2,8 až 3,2 %, kým pôvodný odhad počítal s rastom na úrovni 3,7 %.

Ruská ekonomika v druhom kvartáli medziročne posilnila o 1,2 %, pričom tempo rastu spomaľovala šiesty štvrťrok v rade. Ruské ministerstvo hospodárstva už v apríli zhoršilo prognózu tohtoročného rastu na 2,4 % zo skoršieho odhadu 3,6 %. Vlani sa HDP zväčšil o 3,4 %. Počas rokov 2008 až 2010 vykazovala ruská ekonomika priemerné ročné prírastky o viac než 7 %. Motorom rastu boli najmä vysoké ceny na globálnych komoditných trhoch.