Svetová banka zlepšila odhad rastu globálnej ekonomiky

WASHINGTON 15. januára (WEBNOVINY) – Svetová banka v utorok zvýšila odhad rastu globálnej ekonomiky. Stalo sa tak prvýkrát za tri roky. Svetová banka predpokladá, že celosvetová ekonomika posilní v tomto roku o 3,2 percenta. V predchádzajúcej júnovej prognóze banka očakávala, že rast svetovej ekonomiky dosiahne v roku 2014 tri percentá. Pre rok 2013 počíta Svetová banka s rastom globálnej ekonomiky vo výške 2,4 percenta.

Motorom rastu celosvetovej ekonomiky sú prvýkrát po troch rokoch predovšetkým zrýchľujúce rozvinuté ekonomiky na čele s USA. Priaznivejší výhľad naznačuje, že svetová ekonomika sa dostáva z obdobia pomalého zotavovania po globálnej finančnej kríze. Podľa očakávaní banky by americká ekonomika mala posilniť v tomto roku o 2,8 percenta, z minuloročných 1,8 percenta.

„Prvýkrát za päť rokov sa objavujú náznaky, že udržateľné zotavenie sa začalo vo vysokopríjmových krajinách,“ povedal hlavný ekonóm Svetovej banky Kaušik Basu. Oproti júnovej prognóze však Svetová banka zhoršila odhad rastu rozvíjajúcich sa ekonomík v tomto roku z 5,6 na 5,3 percenta.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...