Svetové akciové trhy klesali

LONDÝN 25. júla (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v utorok opäť klesli. Investori sa totiž naďalej obávajú, že Španielsko bude musieť požiadať o kompletný balíček finančnej pomoci od medzinárodných veriteľov.

Hoci Španielsko v utorok úspešne predalo krátkodobé vládne cenné papiere, výnosy, ktoré požadovali investori, boli druhé najvyššie od vzniku eurozóny.

Výnosy z trojmesačných poukážok vzrástli na 2,434 % z úrovne 2,362 % v obdobnej júnovej aukcii. Priemerný výnos zo šesťmesačných poukážok dosiahol 3,691 %, kým v júni to bolo 3,237 %. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,6 % a uzatvoril na úrovni 1 018,61 bodu. Španielsky akciový index IBEX 35 oslabil o 3,6 %.

Nedarilo sa ani americkým akciovým trhom. Pod ich pokles sa podpísali náznaky zhoršenia dlhovej krízy v eurozóne. Trhy však počas utorkového obchodovania podporili správy denníka Wall Street Journal, podľa ktorých sú predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) bližšie k tomu, aby prijali nové podporné opatrenia pre ekonomiku.

Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,82 % na 12 617,32 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,90 % na 1 338,31 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,94 % a uzatvoril na úrovni 2 862,99 bodu.

Výrobca elektrických spotrebičov, firma Whirpool zlacnela o 7,5 %. Spoločnosť Cisco Systems oslabila o 5,9 %, kým akcie operátora AT&T zlacneli o 2,1 %.

Japonské akciové trhy v stredu poklesli a dostali sa na sedemtýždňové minimum. Pod tento výsledok sa podpísali štvrťročné výsledky spoločnosti Apple, ktoré boli sklamaním, keď naplnili očakávania analytikov.

Čistý zisk spoločnosti Apple za apríl až jún tohto roka medziročne poskočil o 21 % na 8,8 mld. USD, čiže 9,32 USD na akciu, ale je to o zhruba 10 % menej, ako sa očakávalo.

Obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky a dlhová kríza v eurozóne sa podpísali na ziskoch amerických a japonských spoločností. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1,4 % na 8 365,90 bodu a širší Topix o 1,6 % na 706,46 bodu. Spoločnosť Ricoh zlacnela o 5,5 %, kým akcie firmy Konica Minolta Holdings oslabili o 4,3 % a výrobca elektroniky, spoločnosť Canon, stratila 0,9 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...