Svetové akciové trhy oslabili, nemecké voľby vyvážili USA

LONDÝN 24. septembra (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v pondelok poklesli. Priaznivé údaje z eurozóny a víťazstvo Angely Merkelovej vo voľbách v Nemecku totiž vyvážili obavy z rozpočtovej a monetárnej politiky v USA.

Trhy citlivo reagovali na vyhlásenia šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) v St. Louis Jamesa Bullarda, ktorý v piatok vyhlásil, že Fed by mohol svoj program rozsiahlych nákupov dlhopisov zredukovať už na októbrovom zasadaní, ak ekonomické údaje naznačia posilňovanie hospodárstva.

Investori taktiež upriamili svoju pozornosť na rozpočtové problémy USA. Ak rokovania o budúcoročnom rozpočte nebudú úspešné do konca septembra, zvyšuje sa riziko pádu vlády. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst v pondelok poklesol o 0,5 % na 1 256,11 bodu.

Americký akciový trh v pondelok oslabil tretí deň po sebe. Predstavitelia Fedu totiž naznačujú, že americká centrálna banka by ešte v tomto roku mohla obmedziť program stimulov. Šéf Fedu v New Yorku William Dudley vo svojom prejave uviedol, že časový harmonogram obmedzovania stimulov, o ktorom hovoril najvyšší predstaviteľ Fedu Ben Bernanke v júni, je „stále veľmi aktuálny“.

Šéf Fedu v Dallase Richard Fisher uviedol, že vyzýval svojich kolegov, aby na septembrovom zasadnutí predstaviteľov Fedu podporili zredukovanie programu nákupu dlhopisov o 10 mld. USD mesačne. Banka však ponechala program nezmenený a naďalej nakupuje dlhopisy v hodnote 85 mld. USD mesačne. Index priemyselných blue chips Dow Jones oslabil o 0,32 % na 15 401,38 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,47 % na 1 701,84 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,25 % a uzatvoril na úrovni 3 765,29 bodu.

Japonský akciový index Nikkei v utorok oslabil, keďže predstavitelia Fedu signalizujú, že americká centrálna banka možno začne s obmedzovaním programu stimulov pre americkú ekonomiku. Akciový index Nikkei oslabil o 0,1 % na 14 732,61 bodu. Širší Topix poklesol o 0,3 % na 1 214,87 bodu.

(1 EUR = 1,3508 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...