Svetové trhy rástli, čakali na rozhodnutie o eurovale

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v utorok posilnili. Motorom rastu boli najmä akcie bankového domu Deutsche Bank.

Predstavitelia tejto banky totiž oznámili, že nepožiadajú svojich akcionárov a ďalšie finančné prostriedky na posilnenie kapitálu banky.

Akcie Deutsche Bank posilnili o 4,1 %. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 tak posilnil o 0,3 % na úroveň 1 107,17 bodu. Akcie módneho domu Burberry si však odpísali 21 %.

V utorok sa darilo aj americkému akciovému trhu. Priemyselný index Dow Jones sa dostal na takmer päťročné maximum. Objem obchodov bol však menší, keďže investori očakávajú rozhodnutie nemeckého ústavného súdu o trvalom eurovale (ESM), ako aj stimuly zo strany amerického Federálneho rezervného systému (Fed) pre americkú ekonomiku.

Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,52 % a uzavrel na úrovni 13 323,36 bodu, index Standard & Poor’s 500 posilnil o 0,31 % na 1 433,56 bodu a technologický Nasdaq stúpol o 0,02 % na 3 104,53 bodu.

Japonský akciový trh v stredu posilnil. Hlavný tokijsky index Nikkei sa dostal na dvojtýždňové maximum. Dôvodom boli nádeje investorov, že nemecký ústavný súd rozhodne o tom, že Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) je v súlade s nemeckou ústavou.

Investori rovnako dúfajú, že Fed poskytne americkej ekonomike ďalšie stimuly. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,7 % na 8 959,96 bodu. Širší index Topix tiež stúpol o 1,3 % na 741,82 bodu. Spoločnosť JFE Holdings Inc posilnila o 3,9 % a spoločnosť Nippon Steel Corp si pripísala 2,5 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...