Taiwan usiluje o obchodnú dohodu s EÚ

26.3.2012

BRATISLAVA 26. marca (WBN/PR) – „Apelujem na vládu a obchodné kruhy na Slovensku, ako člena Európskej únie, aby podporili návrh Taiwanu na podpísanie Dohody o hospodárskej spolupráci s Európskou úniou, pretože prinesie výhody nielen pre EÚ, ale aj pre slovenské hospodárstvo,“ poznamenal Nan-yang Lee, vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave a hlavný rečník konferencie na tému Dohoda o hospodárskej spolupráci medzi Taiwanom a EÚ, partnerstvo pre rast a prosperitu. Konferencia organizovaná Taipejskou reprezentačnou kanceláriou v Bratislave a Slovensko-taiwanskou obchodnou komorou sa uskutočnila 26. marca 2012 v priestoroch spoločnosti KPMG, ktorá konferenciu spolu s firmou Edymax sponzorovala. Generálny tajomník komory, Vladislav Štefanec využil túto príležitosť na to, aby predstavil zúčastneným slovenským firmám možnosti obchodu s Taiwanom. „Tak ako Slovensko slúži ako vstupná brána na trhy EÚ, tak aj Taiwan je ideálnou bránou na penetrovanie ázijského trhu.“

Taiwan, rastúci ázijský tiger v globálnom obchode, už doteraz investoval na Slovensku takmer 300 miliónov eur. Na základe štatistík z roku 2010 bola Európska únia štvrtý najväčší obchodný partner Taiwanu, a takisto Taiwan bol štvrtým najväčším obchodným partnerom EÚ v rámci Ázie. EÚ je najväčším zdrojom priamych zahraničných investícií na Taiwane. Celkový objem obchodu medzi EÚ a Taiwanom predstavoval v roku 2010 takmer 37 miliárd eur. K zlepšeniu vzájomných vzťahov vo všetkých sférach určite prispelo aj rozhodnutie Európskej únie zrušiť vízovú povinnosť pre držiteľov taiwanského pasu s účinnosťou od 11. januára 2011.

Podľa vedúceho kancelárie Nan-yang Lee na podpísanie dohody existuje viacero dôvodov. Popri tom, že európsky trh je pre Taiwan mimoriadne dôležitý, vyhliadky Taiwanu na rast a jeho trhový potenciál sú zaujímavé aj pre členské štáty Európskej únie. EÚ by taktiež mohla využiť taiwanské regionálne dodávateľské reťazce a jeho vedúcu pozíciu v R&D pre zlepšenie dlhodobého rastu a konkurencieschopnosti vlastného priemyslu. V neposlednom rade, stabilizácia vzťahov medzi Taiwanom a Čínou prináša Európskej únii možnosť rozširovania jej pôsobnosti cez Taiwan smerom do Číny a Juhovýchodnej Ázie.