Takmer každý tretí Grék a Španiel nerobí, ľuďom chýba práca

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v novembri stúpla na 11,8 % z októbrových 10,7 %.

Miera nezamestnanosti v rámci celej Európskej únie sa medzimesačne nezmenila a zotrvala na hodnote 11,7 %. Medziročne nezamestnanosť výrazne vzrástla v eurozóne aj v rámci celej EÚ, keďže v novembri 2011 bola v eurozóne vo výške 10,6 % a v rámci celej EÚ na úrovni 10 %.

Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Na Slovensku nezamestnanosť vzrástla na 14,5 % z októbrových 14,2 %, pričom v novembri 2011 miera nezamestnanosti v SR predstavovala 14 %.

V rámci EÚ bola v novembri najnižšia nezamestnanosť v Rakúsku (4,5 %), Luxembursku (5,1 %), Nemecku (5,4 %) a v Holandsku (5,6 %). Najvyššia novembrová nezamestnanosť bola v Španielsku (26,6 %). Druhou krajinou s najvyššou nezamestnanosťou bolo Grécko. Z tejto krajiny však mal Eurostat najnovší údaj za september 2012, kedy bola vo výške 26 %. Novembrová miera nezamestnanosti v Taliansku bola na rekordnej októbrovej úrovni, a to vo výške 11,1 % a nezamestnanosť mládeže stúpla na nový rekord nad 37 %.

Medziročne nezamestnanosť stúpla v 18 štátoch únie, klesla v siedmich a nezmenila sa v Dánsku a Maďarsku. Najvýraznejší pokles zaznamenalo Estónsko, kde bola nezamestnanosť v októbri 2012 na úrovni 9,5 %, pričom v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka to bolo 12,1 %. Najviac nezamestnanosť naopak stúpla v Grécku, a to na 26 % z úrovne 18,9 % v septembri 2011.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...