Takmer tri milióny za odletovú halu v Poprade zaplatí štát

BRATISLAVA 21. marca (SITA) – Výstavba novej odletovej haly na popradskom letisku môže podľa predpokladanej ceny stáť 2,8 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Spoločnosť Letisko Poprad – Tatry, a.s.

Spoločnosť Letisko Poprad – Tatry, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri od 1. januára 2005 a má základné imanie 19,83 mil. eur.

Štát prostredníctvom ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v letiskovej spoločnosti vlastní 97,61 % akcií, mesto Poprad 1,67 % a mesto Vysoké Tatry 0,72 % akcií.

Medzinárodné letisko Poprad-Tatry leží vo výške 718 metrov nad morom a je najvyššie položeným letiskom pre dopravné lietadlá na krátke a stredné trate v strednej Európe.Stavebné práce sú plánované na osem mesiacov a financované majú byť z peňazí štátneho rozpočtu prostredníctvom ministerstva dopravy.

Letisko Poprad – Tatry, a.s. vo Vestníku verejného obstarávania už vyhlásilo verejnú súťaž na stavbu odletového terminálu, ktorý bude nadväzovať zo severovýchodu na existujúcu príletovú halu, postavenú v roku 2008. Súčasťou investície je aj stavba parkoviska a priľahlej manipulačnej plochy.

Ponuky uchádzačov sa majú otvárať 15. apríla. Pri vyhodnotení bude rozhodovať ekonomicky najvýhodnejšia ponuka na základe dvoch kritérií, pričom navrhnutá cena má relatívnu váhu 80 bodov a lehota výstavby dvadsať. Firmy musia preukázať, že za vykonané stavebné práce v rokoch 2010 až 2012 dosiahli celkom obrat najmenej 7,5 mil. eur.

„Novo navrhnutá odletová hala dopĺňa svojím priestorom aj hmotou existujúcu budovu v jeden funkčný i architektonický celok s ucelenou prevádzkou, technologickým vybavením i požadovaným priestorom pre vybavenie cestujúcich,“ oznámilo Letisko Poprad – Tatry. Stavba odletovej haly je preto uvažovaná vo väzbe na príletovú halu ako jednopodlažná prístavba k nej.

„Novostavba odletovej letiskovej haly bude po dokončení spĺňať kritéria schengenského protokolu a tiež požiadavky colných, pasových a bezpečnostných orgánov vyplývajúce z medzinárodných predpisov. Zároveň bude riešiť rozšírenie okamžitej kapacity a zvýšenie komfortu cestujúcich,“ dodalo letisko.

Letisko Poprad-Tatry podľa vlastného portálu v minulom roku vybavilo necelých 31 tis. cestujúcich, čo bolo medziročne o štvrtinu viac. Počet pohybov lietadiel na letisku sa vlani zvýšil o 5 % na takmer 7 300. Letisko v súčasnosti nemá žiadne pravidelné linky. Na prelome rokov v decembri a januári vybavilo chartrové lety s ruskými turistami z Moskvy a ukrajinskými z Kyjeva a Charkova.

Pod Tatrami sa objavili lietadlá rôznych typov, od 50-miestneho Canadair CRJ200 až po 214-miestny Tupolev TU-204. Počas novoročných sviatkov priletelo do Popradu o 10 % viac turistov ako v predošlej zime. V tohtoročnej letnej sezóne by mali opäť fungovať chartrové lety do bulharského Burgasu a tureckej Antalye.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...