Taliani DPH nezvýšia, alternatívna však bezbolestná nebude

26.9.2013

RÍM 26. septembra (WEBNOVINY) – Taliansko dokáže nájsť alternatívne financie na to, aby mohlo zrušiť politicky citlivé zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH), naplánované na október.

V stredu to vyhlásil taliansky minister hospodárstva Fabrizio Saccomanni. „Myslím si, že nakoniec tú miliardu eur (potrebnú na zrušenie zvýšenia dane) nájdeme,“ povedal Saccomanni v rozhovore pre televíznu stanicu La7. Dodal, že možnosti, ktoré má vláda k dispozícii, „nie sú ani jednoduché, ani bezbolestné“.

Kabinet sa podľa neho tiež bude musieť snažiť pokryť náklady na ďalšie zníženia daní pre firmy a zamestnancov obmedzením výdavkov jednotlivých ministerstiev. Minister už v piatok varoval, že talianske účty sa blížia k presiahnutiu trojpercentného limitu pre rozpočtový deficit, ktorý stanovuje EÚ, a vyhlásil, že ak tento cieľ vláda obetuje v prospech populistických opatrení, odstúpi z funkcie.

Ak sa nepodarí nájsť iné zdroje financovania, hlavná sadzba DPH by sa v Taliansku mala 1. októbra dvihnúť o 1 percentuálny bod na 22 %. Toto opatrenie však podnietilo napätie v nesúrodej koalícii premiéra Enrica Lettu, keďže strana expremiéra Silvia Berlusconiho, ktorá v nej je stredopravicovým partnerom, požaduje zrušenie zvýšenia. Jej predseda v dolnej komore parlamentu Renato Brunetta vyhlásil, že na rozhodnutí o DPH závisí prežitie vládnej koalície a na jeho stranu sa pridali aj viacerí predstavitelia z druhého koaličného tábora.