Taliani nedostali ani euro, varoval Mario Monti

BERLÍN 6. augusta (WEBNOVINY) – Taliansky premiér Mario Monti v rozhovore pre pondelkové vydanie nemeckého týždenníka Der Spiegel varoval pred narastajúcim napätím v eurozóne, čo podľa bývalého eurokomisára obracia krajiny proti sebe a môže nakoniec viesť k rozpadu celej Európskej únie.

Monti poukázal na to, že problémom zďaleka nie je iba vzájomné napätie medzi Nemcami a Talianoskom, pričom podotkol, že Rím nedostal od Berlína „ani euro“. Nástupca Silvia Berlusconi sa však obáva, že ak sa spoločná európska mena stane dôvodom rozpadu, „základy európskeho projektu budú v troskách“.

Nemcom zároveň pripomenul, že aj oni prosperujú z členstva v eurozóne a to v podobe spoločného trhu či v nízkych úrokov na dlhopisoch, ktoré podľa talianskeho lídra máju aj na úkor jeho krajiny.

„Tlak, ktorý sprevádza eurozónu v posledných rokoch, nesie črty psychologického rozpadu Európy. Musíme tvrdo pracovať, aby sme to mali pod kontrolou,“ povedal taliansky premiér.

„Ak všetko pôjde podľa plánu, zostanem v úrade do apríla 2013 a dokážem Taliansko zachrániť pred finančným kolapsom s morálnou podporou niektorých európskych priateľov, predovšetkým Nemecka. Ale hovorím celkom jasne: morálnou podporou, nie finančnou. Zdôrazňujem, nie finančnou pomocou. Mam totiž pocit, že väčšina Nemcov verí, že Taliansko už dostalo finančnú pomoc od Nemecka alebo Európskej únie – no toto nie je pravda. Ani euro,“ povedal Monti v rozhovore pre Spiegel.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...