Taliani by sa mali vrátiť k líre, tvrdí Merkelovej poslanec

BERLIN 1. marca (WEBNOVINY) – Poslanec za nemeckú vládnu stranu kancelárky Angely Merkelovej vyzval Taliansko na odchod z eurozóny a na návrat k pôvodnej mene.

Klaus-Peter Willsch z Kresťansko-demokratickej únie (CDU) tak urobil v reakcii na výsledky februárových talianskych volieb, ktoré krajinu dostali do politického patu.

Podľa poslanca totiž obyvatelia zadlženej juhoeurópskej krajiny nepochopili situáciu a nedali mandát stranám, ktoré chceli pokračovať v reformách v záujme ozdravovania verejných financií.

„Ak nedokážete presvedčiť obyvateľov, že musia dodržiavať záväzky, ku ktorým sa zaviazali v záujme fungovania spoločnej meny, tak potom nemôžete žiadať nové voľby, ale krajina by sa mala vrátiť k svojej pôvodnej mene. Ak sa chceme vrátiť k mierovej a váženej spolupráci v Európe a brať vážne právo na samourčenie, musíme sa vzdať tejto euro-európskej ideológie,“ povedal euroskeptik Willsch.

Talianske voľby vyhral stredoľavicový blok na čele s Demokratickou stranou (PD), no rozdiel v zisku medzi ním a druhým, pravicovým blokom na čele s expremiérom Silviom Berlusconim bol minimálny.

Neoficiálnym víťazom hlasovania tak je v poradí tretie Päťhviezdičkové hnutie, ktoré oslovilo takmer 26 percent voličov. To však nechce vytvoriť koalíciu s víťazom volieb ani s Berlusconiho blokom, ktorý spoločnú vládu s ľavičiarmi taktiež odmieta.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...