Taliani sa tešia z víťazstva Hollanda, budú menej šetriť

7.5.2012

RÍM 7. mája (WEBNOVINY) – Na víťazstvo socialistu Francoisa Hollanda vo francúzskych prezidentských voľbách by malo Taliansko zareagovať zmiernením úsporných opatrení, zvýšením cieľového rozpočtového deficitu a odkladom ratifikácie zmluvy o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ.

Tvrdí to vysoký predstaviteľ stredoľavej Demokratickej strany (PD), ktorá je v talianskom parlamente kľúčovým zdrojom podpory technokratického kabinetu premiéra Maria Montiho.

„Hollandeho víťazstvo symbolizuje porážku zaslepenej politiky úspor, ktorú presadzuje Európska centrálna banka a ktorá ťahá všetkých nadol. Preto musíme ísť opačnou cestou, ktorá nás zachráni pred stroskotaním,“ povedal pre denník La Stampa ekonomický hovorca strany Stefano Fassina. Vládu vyzval na prudké zvýšenie verejných investícií.

Francois Hollande, ktorý vo víkendových prezidentských voľbách zvíťazil nad úradujúcim francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, v kampani sľuboval posun od úsporných opatrení smerom k politike založenej na podpore hospodárskeho rastu.

V nedeľných parlamentných voľbách v Grécku zase získali viac ako polovicu hlasov strany, ktoré odmietajú úsporné programy.