Talianska vláda chce tento rok ušetriť o 5 miliónov eur viac

14.6.2012

RÍM 14. júna (WEBNOVINY) – Talianska vláda sa bude snažiť nájsť spôsob, ako znížiť v tomto roku výdavky verejnej správy o päť miliárd eur.

Pôvodne pritom krajina chcela znížiť výdavky iba o 4,2 miliardy eur. Vo štvrtok to vyhlásil minister pre vzťahy s parlamentom Piero Giarda.

„Získané prostriedky vláda použije na zvýšenie výdavkov pre oblasti zasiahnuté zemetrasením,“ povedal Giarda a dodal, že vláda bude o opatreniach diskutovať v piatok.

Taliansko, ktoré je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny, muselo na štvrtkovej aukcii trojročných dlhopisov akceptovať 5,3-percentný úrok, čo je o 1,4 percentuálneho bodu viac ako v emisii pred mesiacom. Dôvodom sú obavy o schopnosť Ríma naďalej obsluhovať obrovský štátny dlh.

Zadlženosť talianskej vlády, ktorá je na úrovni 120 percent hrubého domáceho produktu, je v rámci EÚ druhá najvyššia po Grécku. Nervozitu investorov taktiež zvýšili očakávania výsledku nedeľňajších volieb v Grécku, ktoré by mohli viesť až k odchodu Atén z eurozóny, a fakt, že dohoda o pomoci pre španielske banky nepresvedčila investorov, že 17-členný blok dokáže zabrániť šíreniu nákazy.