Taliansko chce nové rokovania o Pakte stability

30.4.2013

MILÁNO 30. apríla (webnoviny) – Nová talianska vláda chce rokovať s Európskou úniou o zmiernení podmienok Paktu stability, podľa ktorého majú členské štáty znižovať svoje rozpočtové deficity a verejné dlhy.

Potvrdil to minister priemyslu Flavio Zanonato. Od požiadaviek paktu by mali byť oslobodené najmä investičné výdavky, povedal Zanonato pre utorňajšie vydanie denníka La Repubblica.

Podobné výzvy prichádzajú aj z iných členských štátov vrátane Francúzska, dodal minister. Nový taliansky premiér Enrico Letta v pondelok vyhlásil, že chce zmierniť tempo šetrenia a naštartovať hospodársky rast.

Európa musí byť „motorom udržateľného rastu“, povedal Letta počas svojho inauguračného prejavu v dolnej komore parlamentu.

Dohodou o vytvorení vlády širokej koalície za účasti odborníkov a nominantov z rôznych politických strán Taliansko po dvoch mesiacoch ukončili patovú situáciu, v ktorej sa tretia najväčšia ekonomika eurozóny nachádzala od nerozhodného výsledku februárových parlamentných volieb.

Po vyslovení dôvery v dolnej komore parlamentu by mal novú vládu potvrdiť v utorok aj taliansky Senát.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...