Taliansko má pre krízu plné zásobníky energie

22.10.2012

MILÁNO 22. októbra (WEBNOVINY) – Finančné a ekonomické problémy eurozóny spôsobili, že energetické podniky v takých krajinách ako sú Taliansko a Španielsko majú prebytočnú kapacitu.

Pre pondelkové vydanie denníka Financial Times to povedal Fulvio Conti, šéf spoločnosti Enel, ktorá je najväčšou talianskou energetickou firmou.

„Kríza určite má vplyv,“ povedal Conti. „Napríklad v Taliansku máme prebytočnú kapacitu na úrovni 40 %. V Španielsku máme viac-menej rovnakú prebytočnú kapacitu,“ dodal. Talianska spoločnosť Enel vlastí španielsku energetickú firmu Endesa.

Šéf Enelu ďalej pre Financial Times uviedol, že nepredpokladá, že z krátkodobého a strednodobého hľadiska sa bridlicový plyn stane významným zdrojom dodávok pre Enel. Dôvodom je to, že by boli potrebné veľké investície.

„Plyn naďalej bude významným faktorom. Na to, aby sa význam plynu zväčšil, sú však potrebné ďalšie zariadenia. Potrebné sú ďalšie plynovody,“ konštatoval Conti. „Určité existujú, ale nebude ich dostatok na to, aby sa plyn stal jedinou komoditou, takže investujeme aj do uhlia,“ poznamenal.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární.

Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 mil. eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.