Taliansko nepotrebuje ďalšie úspory, tvrdí premiér Monti

MILÁNO 4. apríla (WEBNOVINY) – Taliansko má dostatočný manévrovací priestor, aby v roku 2013 dosiahlo vyrovnaný štátny rozpočet aj bez ďalších úsporných opatrení.

Vyhlásil to taliansky premiér Mario Monti. „Máme veľmi ambiciózny cieľ, ponechali sme si ale určitý manévrovací priestor, a preto naozaj neveríme, že by si prípadné zhoršenie v reálnej ekonomike vyžiadalo nový (úsporný, pozn. red.) program,“ povedal Monti pre stredajšie vydanie denníka La Stampa.

Denník Financial Times (FT) v utorok informoval, že Taliansko sa možno nevyhne ďalším úsporným opatreniam v prípade, ak pokles ekonomiky a vysoké úrokové sadzby ohrozia plnenie rozpočtových cieľov. Odvolával sa pritom na údajnú dôvernú správu Európskej komisie.

Monti uviedol, že vláda pri svojich rozpočtových cieľoch zohľadnila predpokladané výnosy z talianskych štátnych dlhopisov, ktoré by sa počas roka 2012 mali pohybovať na úrovni 7 %, čo je výrazne menej ako súčasné hodnoty. Vládny plán nezohľadňuje ani dodatočné príjmy, ktoré by mohol štát získať vďaka sprísneniu boja proti daňovým únikom, dodal premiér.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...