Taliansko požiada o pomoc, tvrdí rakúska ministerka financií

12.6.2012

VIEDEŇ 12. júna (WEBNOVINY) – Rakúska ministerka financií Maria Fekterová nevylúčila možnosť, že Taliansko bude musieť v nasledujúcich mesiacoch v dôsledku vysokých nákladov na požičiavanie si na trhu požiadať európskych partnerov o pomoc.

„Môže sa stať, že Taliansko v dôsledku vysokých úrokov, ktoré platí pri refinancovaní na trhu, sa obráti na zahraničie o pomoc,“ povedala Fekterová pre rakúsku televíznu stanicu pri otázke, či môže vylúčiť, že Taliansko bude potrebovať peniaze zo záchranných fondov eurozóny.

Po tom, ako sa ministri financií eurozóny cez víkend dohodli, že požičajú Španielsku do 100 mld. eur na rekapitalizáciu jeho bankového sektora, mnohí analytici veria, že Taliansko bude ďalšou krajinou v poradí, ktorá bude žiadať o zahraničnú pomoc.

Fekterová tiež zopakovala, že Grécko nedostane ďalšie peniaze, ak sa po tohtomesačných voľbách sformuje vláda, ktorá odmietne podmienky úverového programu od zahraničných veriteľov. „Čomu sa chceme v každom prípade vyhnúť je anarchia. Eurogroup má vôľu pomôcť a nechce, aby krajina zbankrotovala,“ uviedla.