Taliansko predalo pokladničné poukážky za vyše osem miliárd

26.4.2012

MILÁNO 26. apríla (WEBNOVINY) – Taliansko vo štvrtok predalo šesťmesačné štátne pokladničné poukážky za plánovanú sumu 8,5 mld. eur, výnosy z nich však vzrástli na najvyššiu úroveň od januára tohto roka.

Dôvodom sú podľa agentúry Reuters obavy investorov z nízkeho ekonomického rastu a vysokého dlhového bremena eurozóny.

V piatok ponúknu ďalšie dlhopisy

Priemerný výnos pri poukážkach splatných 31. októbra vzrástol na 1,77 % z úrovne 1,12 % v emisii cenných papierov rovnakého typu pred mesiacom. Dopyt v štvrtkovej emisii 1,7-násobne prekonal ponuku, pričom v emisii minulý mesiac bol dopyt 1,5-krát vyšší ako ponuka.

V piatok ministerstvo financií ponúkne investorom päť a desaťročné dlhopisy, pričom z emisie plánuje získať 6,25 mld. eur. Mimoriadna likvidita, ktorú bankám poskytla v dvoch kolách Európska centrálna banka (ECB) v celkovej sume 1 bil. eur, pomohla stlačiť začiatkom roka nadol náklady Talianska pri získavaní finančných prostriedkov na trhu. Výnosy zo šesťmesačných poukážok klesali od novembra, kedy boli na rekordnom maxime 6,5 % stálym tempom a v marci sa nachádzali na 18-mesačnom minime.

Posilnil však index dôvery v stavebníctve

Sezónne upravený index dôvery v talianskom sektore trhových služieb v apríli klesol na 76 bodov z marcovej úrovne 82,2 bodu a sezónne upravený index dôvery v talianskom priemysle oslabil na 89,5 bodu z marcových 91,1 bodu. Informoval o tom vo štvrtok na svojej internetovej stránke štatistický úrad krajiny ISTAT. Index dôvery talianskeho maloobchodu klesol na 81,8 bodu z marcových 83,8 bodu, ale index nálady v odvetví stavebníctva posilnil na 82,9 bodu z marcových 81,8 bodu.

Talianska ekonomika sa nachádza v recesii. Hrubý domáci produkt krajiny (HDP) v záverečnom kvartáli vlaňajška podľa definitívnych štatistických údajov sa medzikvartálne zmenšil o 0,7 %. V treťom štvrťroku minulého roka hospodárstvo krajiny medzikvartálne oslabilo o 0,2 %.